Srbija

22.10.2015. 17:19

Tanjug

Autor: Nova Ekonomija

Fiskalni savet: Štednja daje rezultate, ali su javna preduzeća problem

Srbija

22.10.2015. 17:19

Ova godina je pokazala da mere štednje daju rezultate ali je neophodno sprovođenje reformi u JP i smanjenje zaposlenih u javnom sektoru, kaže Vladimir Vučković.
„Srbija ima dobre rezultate ove godine, udaljili smo se od opasnog scenarija krize javnog duga koji je pretio do prošle godine i zato smo bili oštri i zahtevali mere štednje, iako mnogi ekonomisti misle da od štednje nema vajde. Ova godina je pokazala da ima“, rekao je član Fiskalnog saveta Vladimir Vučković.
Vučković je na regionalnoj konferenciji u Bečićima posvećenoj efikasnosti pristupanja EU i unapređenju regionalne konkurentnosti naglasio da je za nastavak reformi nužno sređivanje stanja u državnim preduzećima, ali i u javnim preduzećima. 
On je naveo, međutim, da su za sada u JP prisutne samo organizacione promene. 
Vučković je ukazao i na neophodnost umerenog smanjenja zaposlenih u javnom sektoru, za oko 30.000-40.000 ljudi, navodeći da je to „prava mera i da bi sve preko toga bilo kontraproduktivno“. 
Ukazao je na dobru putanju deficita koji će, kako je rekao, biti prepolovljen u odnosu na lane, ali će i dalje biti visok. 
„Za sada su rezultati odlični, ali u decembru imamo sezonski jak decifit i treba ga očekivait i ove godine. Naša projekcija je da ćemo ovu godinu završiti sa deficitom od četiri odsto BDP-a“, rekao je on. 
Ovakva situacija Srbiju, prema rečima Vučković, i dalje svrstava u grupu zemalja regiona koje imaju najviši deficit, a javni dug je oko 75 odsto BDP, što znači da „i dalje postoji potreba da budemo pažljivi“. 
Kao neke od ključnih rizika u narednom periodu koji bi mogli da utiču na povećanje rashoda, Vučković je naveo preduzeća u državnom vlasništvu ukoliko se njihova sudbina ne reši što pre, ali i izdatke za JP, jer je pitanje da li će ona moći da „nastave da posluju bez dinara pomoći države“. 
„Pitanje je na primer da li će Železara uspeti da ostane na svojim nogama bez državne pomoći, pa u tom pogledu može da se javi potreba da ubuduće država opet interveniše i to bude novi rashod“, rekao je on.

Preuzimanje delova teksta je dozvoljeno, ali uz obavezno navođenje izvora i uz postavljanje linka ka izvornom tekstu na novaekonomija.rs

Komentar(1)

  1. Da li je uopšte potreban komentar svemu ovome. Ja radim 33 godine u državnoj firmi koja je oduvek bila paradigma države. Do kraja maja je više od 1/3 zaposlenih radilo od kuće, a sada nam dele maske za rad u kancelarijama iako ne primamo klijente. Kažu zbog propisane kazne od 1.000.000 RSD za preduzeće. Na pitanje, ako stanje tako kakvim ga prikazuju, zašto ponovo se ne vratimo na rad od kuće (koji je odlično funkcionisao – kod onih koji su stvarno radili) nemamo odgovor. Iako smo ih obavestili da su se neke banke, osiguravaju društva i slična preduzeća vratili na sistem rada na daljinu. Studente je trebalo vratiti kući, jer se većina njih ne pridržava mera i uopšte ih ne zanima povratak kući uz komentar „Šta ću tamo? Ovo je Beograd i mnogo je zabavnije biti ovde nego kući.“
    Umojoj zgradi 1/3 stanova je izdata studentima, tako da sam u svakodnevnom kontaktu sa njima. Čestitke za Vaš trud na portalu. Meni je zanimljiv. Ima dosta interesantno priloga, a i deluje dosta edukativno.

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Pre slanja komentara, molimo vas da se upoznate sa pravilima komentarisanja i pravilima korišćenja sajta.

Sajt je zaštićen pomocu reCaptcha i Google. Google Politika Privatnosti i Google Uslovi Korišćenja su primenjeni.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.