Srbija

06.09.2016. 09:31

Beta

Autor: Nova Ekonomija

FS: Nereformisana javna i državna preduzeća su i dalje rizici po javne finansije

Srbija

06.09.2016. 09:31

Fiskalni savet ocenio je da su fiskalna kretanja u Srbiji u prvih sedam meseci izuzetno povoljna, zbog čega bi ukupan deficit u ovoj godini mogao da iznosi oko dva odsto BDP-a, a da održivost tih rezultata zavisi od rešavanja problema javnih i završetka privatizacije državnih preduzeća, sa čime se kasni i u 2016. godini.

„Upola manji fiskalni deficit u odnosu na plan rezultat je izuzetno velikog rasta naplaćenih prihoda, koji će više nego nadomestiti izostanak svih planiranih ušteda na rashodima“, navodi se u mesečnom izveštaju Fiskalnog saveta.

Savet procenjuje da bi ukupni prihodi budžeta u 2016. mogli biti ostvareni u iznosu koji je za čak 110 milijardi dinara (2,7 odsto BDP-a) veći u odnosu na plan, dok na rashodnoj strani budžeta očekuju probijanje godišnjeg plana za oko 25 milijardi dinara, uz bitnu promenu strukture državne potrošnje. 

„Dobro je to što preko polovine prekomernog izvršenja rashoda potiče od ekonomski poželjnog ubrzanja izvršenja javnih investicija, tako da se može reći da su javni rashodi u ovoj godini načelno pod kontrolom“, navodi Fiskalni savet.

Dodaju i da neke od glavnih mera Vlade za strukturno umanjenje rashoda države u 2016. godini, a time i fiskalnog deficita nisu dale očekivane rezultate, a to se prevashodno odnosi na racionalizaciju broja zaposlenih u opštoj državi.

Kad se iz fiskalnih kretanja isključe privremeni činioci, Fiskalni savet procenjuje da bi deficit u 2016. bio oko 2,5 odsto BDP-a, što je, kako navode, prava mera deficita s kojim se ulazi u sledeću godinu. Očekivani nivo deficita u 2016. godini, kako se dodaje, dovoljan je da se zaustavi rast učešća javnog duga u BDP-u, čime se otklanja neposredna opasnost od izbijanja krize javnog duga.

Prema njihovoj oceni, ohrabrujući fiskalni rezultati u 2016. nisu dovoljan razlog da se prerano odustane od štednje i odgovorne fiskalne politike. 

Fiskalni savet smatra da je neophodno i u narednim godinama nastaviti s fiskalnom konsolidacijom i daljim umanjivanjem deficita sve dok se javni dug dovoljno ne umanji i udalji od „opasne zone“, ali i napokon otpočeti najavljivane odlučne reforme javnih preduzeća, uz rešavanje sudbine preostalih državnih preduzeća u procesu privatizacije. 

Iako su tekuća fiskalna kretanja znatno povoljnija od očekivanih, ocenjuju da još nisu otklonjeni najveći rizici po domaće javne finansije – nereformisana javna i državna preduzeća kao EPS, RTB Bor, Srbijagas i druga.

„Upozoravamo da bi njihovi ogromni dugovi i loše poslovanje mogli i u budućnosti opet pasti na teret građana i snažno povećati javni dug, što bi praktično poništilo dosadašnje rezultate fiskalne konsolidacije“, navodi Fiskalni savet. 

Kako navode, dosadašnji učinak u rešavanju statusa preduzeća u privatizaciji može se u najboljem slučaju oceniti kao polovičan, pri čemu ovaj proces i u 2016. ide sporije nego što je planirano. 

„Uprkos znatnom pomaku u rešavanju statusa preduzeća u privatizaciji koji je ostvaren tokom 2015. godine, na konačno rešenje privatizacija ili stečaj još uvek čeka 200 preduzeća“ navodi Fiskalni savet i dodaje da u preduzećima s nerešenim statusom još uvek radi oko 45.000 radnika, što jasno pokazuje da do sada nije rešena ni polovina problema. 

Naglasili su i da da bi se previsoki javni dug umanjio na održiv nivo potrebno je trajno oboriti deficit opšte države na ispod 0,5 odsto BDP-a – za šta su potrebne dodatne uštede od oko dva odsto BDP-a.

Preuzimanje delova teksta je dozvoljeno, ali uz obavezno navođenje izvora i uz postavljanje linka ka izvornom tekstu na novaekonomija.rs

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Pre slanja komentara, molimo vas da se upoznate sa pravilima komentarisanja i pravilima korišćenja sajta.

Sajt je zaštićen pomocu reCaptcha i Google. Google Politika Privatnosti i Google Uslovi Korišćenja su primenjeni.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.