Vesti iz zemlje

26.07.2013. 10:05

Danas

Autor: Nova Ekonomija

Geneks uskoro ide u stečaj

„Generaleksport“ i ICG od 1. septembra idu u stečaj, piše „Danas“. Država već ćetiri godine radnicima duguje više od 20 miliona evra.
Umesto 200 evra po godini staža za svakog bivšeg i sadašnjeg radnika kompanija „Generealeksport“ i ICG, država je pripremila nešto drugo – otpremnine za onih 150 koji već 11 meseci nisu primili plate i stečaj od 1. septembra.
Prošlo je četiri godine otkad država duguje radnicima više od 20 miliona evra, odnosno 200 evra po godini staža za gotovo 5.000 zaposlenih. 
Sudeći prema poslednjim dešavanjima, teško je očekivati da će država ispuniti obećanje na koje se obavezala ugovorom. 
„Geneksova“ imovina vredna više od dve milijarde evra rasprodata je za 170 miliona evra – Blok 20 Miroslavu Miškoviću, a Kopaonik Miodragu Kostiću. Uslov da se radnicima isplati novac predviđen socijalnim programom bio je upravo prodaja ovih celina, Bloka 20 i Kopaonika, što je urađeno krajem maja 2009. 
Međutim, radnici novac još nisu dobili. Da stvar po njih bude gora, ne što država nema nameru da im isplati otpremnine, već je, kako tvrde radnici, odlučila da do kraja ovog meseca isplati otpremnine za 150 radnika koji su ostali u firmi i da već 1. septembra proglasi stečaj. 
„To je najnovija stvar koju hoće da urade. Da daju otpremnine za 150 radnika, proglase stečaj, a od 200 evra po godini staža nema ništa. Mi ne tražimo ništa da nam se da iz budžeta, već novac od prodaje delova firme. Uslovi za to su ispunjeni još pre četiri godine“, kaže za „Danas“ jedan od bivših radnika Srđan Milošević. 
Poslednje što im je rečeno u Ministarstvu finansija, napominje on, jeste da oni (Ministarstvo) nisu dobili nalog da isplate pare i da ne znaju sa kog računa? Listu „Danas“ u Ministarstvu nije odgovoreno na pitanje gde je novac za radnike „Geneksa“ i kada će im biti isplaćen. 
Ranije je listu „Danas“, kao i radnicima „Geneksa“, u Agenciji za privatizaciju rečeno da se čeka „saglasnost Ministarstva finansija“, kao i da „isplatu koordinira Ministarstvo finansija“. 
U januaru je „Danas“, najpre, od Agencije dobio odgovor da „nisu ispunjeni svi uslovi da bi se novac isplatio“, odnosno da je „uslov bio da se proda sva imovina i da se iz toga isplate sva dugovanja firme“. Na pitanje veogradskog lista šta još treba da se proda da bi bili ispunjeni uslovi za isplatu radnika, u Agenciji im je rečeno da „nije prodata još glavna ‘Geneksova’ kula“. 
Međutim, pet meseci kasnije, u Agenciji za privatizaciju listu „Danas“ je rečeno suprotno – da su „uslovi za isplatu socijalnog programa stvoreni onog trenutka kada je država prodala Blok 20 i Kopaonik“. 
„Nakon što su prodate imovinske celine Blok XX i Kopaonik, Agencija za privatizaciju se obratila nadležnim ministarstvima, a imajući u vidu da je kao uslov za isplatu definisana i saglasnost na isplatu od strane Ministarstva finansija, ali odgovor od strane nadležnih ministarstava nije dobila“, istakli su u Agenciji. 
Potvrda da u ovom slučaju nisu čista posla, stigla je nedavno i od Ustavnog suda, koji je potvrdio da Apelacioni i Prvi osnovni sud u svojim presudama u korist države nisu „pravično sudili“. 
„Ustavni sud je ocenio da se štetne posledice učinjene povrede prava mogu otkloniti jedino poništajem presude Apelacionog suda i nalaganjem da ponovo odluči o žalbi podnosilaca i ostalih tužilaca povodom presude Prvog osnovnog suda“, navodi se u odluci Ustavnog suda od 30. maja ove godine. 
Kako je „Danas“ već pisao, „Geneks“ je u januaru na računu Komercijalne banke imao 13,9 milijardi dinara, „Agrobanke“ 2,5 milijarde dinara, dok je na računu u Upravi za trezor na ime sredstava uplaćenih od kamate na depozite, imao nekih 790 miliona dinara. 
Novac koji je bio na računu „Agrobanke“, koja je otišla u stečaj, nije završio u stečajnoj masi već je prebačen u Poštansku štedionicu. 
Inače, Blok 20, sa teniskim terenima, malom kulom, apartmanima i energanom koja ima kapacitet da greje ceo Novi Beograd prodat je Miroslavu Miškoviću juna 2008, a godinu dana kasnije Miodrag Kostić je kupio na rate hotele „Grand“ i „Konake“ na Kopaoniku, da bi od toga, kako tvrde radnici, isplatio svega dve rate.

Preuzimanje delova teksta je dozvoljeno, ali uz obavezno navođenje izvora i uz postavljanje linka ka izvornom tekstu na novaekonomija.rs

Komentar(1)

  1. U Srbiji je trenutno ‘najniža zagarantovana penzija’, samo 13.288din, a pošto je to ustvari socijalna kategorija, trebalo bi je bar malo povećati nap. na 15.000din ili sa 27% na 30% prosečne plate u Srbiji. To bi moralo da se uradi pre bilo kakvog povećanja ostalih penzija, jer sa sadašnim iznosom ‘najniže penzije’ ne može da se preživi bez gladovanja.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Pre slanja komentara, molimo vas da se upoznate sa pravilima komentarisanja i pravilima korišćenja sajta.

Sajt je zaštićen pomocu reCaptcha i Google. Google Politika Privatnosti i Google Uslovi Korišćenja su primenjeni.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.