Srbija

01.02.2017. 20:43

Autor: Nova Ekonomija

Građani koji su zaradili preko 2.285.064 dinara do 15. maja treba da podnesu poresku prijavu

Srbija

01.02.2017. 20:43

Građani koji su prošle godine zaradili više od 2.285.064 dinara moraju do 15. maja da podnesu poresku prijavu za godišnji porez na dohodak.

Na svaki dinar iznad ovog iznosa mora da se plati godišnji porez. Stopa je 10 odsto, ako dohodak ne premašuje 4,57 miliona dinara, odnosno 15 odsto za iznose iznad toga.

Prema podacima Republičkog zavoda za statistiku, prosečna godišnja zarada po zaposlenom u Srbiji, isplaćena prošle godine, bila je 761.688 dinara. 

Porez „na bogate“, kako je već odomaćeni naziv za namet koji država naplaćuje jednom godišnje, moraju da plate oni koji su lane zaradili više od trostrukog iznosa ove prosečne zarade. Pod dohotkom se ne podrazumeva samo plata, već i razni honorari, prihodi od izdavanja nepokretnosti, prihodi od autorskih prava, industrijske svojine… 

Ipak, ovi obveznici imaju prava na određene lične odbitke, koji ne mogu da budu veći od polovine dohotka za oporezivanje. To su iznosi koji se odbijaju od dohotka za oporezivanje: 40 odsto prosečne godišnje zarade (304.675 dinara) i 15 odsto prosečne godišnje zarade za izdržavanog člana porodice (114. 253 dinara). 

Da li u Srbiji ima manje ili više „bogataša“ nego lane, biće poznato tek posle leta, kada Poreska uprava obradi pristigle prijave i pošalje rešenja za naplatu. U 2016. je godišnji porez na dohodak prijavilo tačno 19.887 građana, i to najviše sa područja Beograda, čak 70 odsto. 

„Podnosioci su u poreskim prijavama najčešće iskazali sledeća zanimanja: diplomirani ekonomista, diplomirani pravnik, inženjer, doktor, direktor, menadžer“, saopštila je Poreska uprava Srbije. 

Prijavljeni prihodi za prvih sto podnosilaca poreskih prijava sa najvećim iskazanim prihodima kreću se u rasponu od 30 do 250 miliona dinara, prenose Večernje novosti.

Preuzimanje delova teksta je dozvoljeno, ali uz obavezno navođenje izvora i uz postavljanje linka ka izvornom tekstu na novaekonomija.rs

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Pre slanja komentara, molimo vas da se upoznate sa pravilima komentarisanja i pravilima korišćenja sajta.

Sajt je zaštićen pomocu reCaptcha i Google. Google Politika Privatnosti i Google Uslovi Korišćenja su primenjeni.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.