Srbija

14.09.2015. 10:12

Blic

Autor: Nova Ekonomija

Građani se sve više okreću kupovini polovne garderobe

Srbija

14.09.2015. 10:12

Ekonomska kriza vrtoglavom brzinom povećava broj prodavnica polovne odeće u kojima je moguće naći markirane stvari po nekoliko puta nižim cenama nego u buticima.
„Jedni kupuju zato što nemaju para, a ne žele da kupuju kinesku odeću lošeg kvaliteta, a drugi jer vole da traže unikatne komade odeće”, kaže Vlasta Đurić, prodavačica u jednoj beogradskoj radnji s polovnom odećom.
Ipak, kako kaže, ima i onih kojima je već nošena odeća ispod časti. 
„U prodavnice najčešće ulaze žene srednjih godina i mladi ljudi, a muškarci nam dolaze samo po vojnička odela ili kožne jakne za motore”, objašnjava on.
Za samo godinu dana, u Kragujevcu je otvoreno 20 novih prodavnica polovne odeće, a najveća gužva je ponedeljkom ujutru, kada stiže nova roba i kada se čeka u redovima da se otvore radnje. 
„Za 200 dinara možete da kupite haljine, košulje, suknje, pantalone, dok je za jakne neophodno izdvojiti od 400 do 600 dinara. Posle dva-tri dana, kada se najbolja roba rasproda, artikli su još jeftiniji, pa možete da pazarite i za 50 dinara”, kaže radnica u jednoj kragujevačkoj sekend hend prodavnici. 
Ona je rekla da se u njenoj radnji može kupiti roba iz poznatih lanaca, pa čak i luksuzne marke poput „armanija“, „hugo bosa“, „iv sen lorana“… 
Kupce najviše brine higijena. Prvobitni vlasnici odeću bacaju u kontejnere, iz kojih ih uzimaju firme akreditovane za sakupljanje te garderobe. 
Te firme odeću zatim pakuju u ogromne vreće i šalju trgovcima, ponekad i preko pola sveta. 
„Garderoba ne ide na hemijsko čišćenje, već samo na dezinfekciju, što je dovoljno da se ubiju sve bakterije i da se spreče bilo kakve reakcije na koži. Svaka prodavnica mora da ima sertifikat kojim to i potvrđuje”, objašnjava Đurićeva. 
Vlasnik jedne prodavnice kaže da nije svejedno da li je garderoba sakupljena u Italiji ili u Rumuniji i da kilogram nesortirane garderobe iz boljih krajeva košta od 0,60 evra do 1,5 evra. 
„Kada se to sortira i kada se provere greške, mrlje i rupice, dobije se oko 10 odsto maltene nove garderobe i 10 odsto robe u dobrom stanju, dok je ostalo klasa koja se prodaje u Afriku i Aziju”, kaže on.
Najlon pijaca postala je robna kuća za mnoge Kraljevčane, a najbolja ponuda je nedeljom, ali morate da poranite. 
„Ustajem u pet sati i čekam da iznesu robu kako bih našla nešto kvalitetno. Cela porodica nosi polovne stvari. Skoro sam kupila kaput za 500 dinara“, priča Milica Petrović, koja se često s drugim kupcima prepire oko neke stvari koja košta 100 dinara.

Preuzimanje delova teksta je dozvoljeno, ali uz obavezno navođenje izvora i uz postavljanje linka ka izvornom tekstu na novaekonomija.rs

Komentar(1)

  1. Dodjite u LEONI PROKUPLJE da vidite sta i kako se radi? Radio sam neko vreme i vise nikada,zato sada cekam vizu i selim se iz ove zemlje,idem gde se radnik pita nesto i nije rob.

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Pre slanja komentara, molimo vas da se upoznate sa pravilima komentarisanja i pravilima korišćenja sajta.

Sajt je zaštićen pomocu reCaptcha i Google. Google Politika Privatnosti i Google Uslovi Korišćenja su primenjeni.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.