Premijer Srbije Ivica Dačić sastaće se danas s predstavnicima južnokoreske kompanije Hjundai, saopštila je vladina Kancelarija za saradnju s medijima.
Južnokorejski „Hjundaji“, koji je peti po veličini proizvođač automobila u svetu, po svemu sudeći dolazi sa namerom da razgovara o mogućnostima za saradnju sa srpskom privredom, a prvi potpredsednik Vlade Aleksandar Vučić nagovestio je čak mogućnost da „Hjundai“ u Srbiji otvori fabriku za proizvodnju rezervnih delova za automobile.
Vučić je još u februaru ove godine nagovestio da bi ne samo „Hjundai“, već i KIA (takođe južnokorejski proizvođač automobila) mogli da dođu u Srbiju, ukoliko Srbija dobije datum za pregovore sa EU, jer je to uvek dobar signal stranim investitorima.
„Japanske, korejske, zapadne kompanije dolaze u zemlju tek kada se dobije datum (za pregovore sa EU), zato što je to takozvani ‘no point back (tačka od koje nema povratka)'“. To je važno za zapošljavanje ljudi“, kazao je tada Vučić.
Saradnja kompanija iz Srbije i „Hjundaija“ već uveliko postoji, jer kompanija „Jura“ iz Južne Koreje, koja u našoj zemlji ima četiri fabrike, bavi se proizvodnjom elektro-instalacija za južnokorejske automobile KIA i Hjundai i njima isporučuje više od 60 odsto ukupne proizvodnje elektro – instalacija.
„Jura“ je u Srbiji investirala do sada više od 60 miliona evra i zaposlila više od 5.000 radnika i u 2012. je realizovala izvoz vredan iznad 120 miliona evra. „Hjundai“, za koga „Jura“ iz Srbije proizvodi delove, je čak uvećao proizvodnju u Evropi, koja i dalje raste, bez obzira na ekonomsku krizu.
Kruševački „Trajal“ je, takođe, poslovni partner „Hjundajiju“, jer ima sklopljen zajednički aranžman sa beloruskom firmom „Belšina“ za ispruku 5.000 guma fabrici „Hjundaija“ u Ruskoj Federaciji i planira godišnju proizvodnju od 120.000 guma koreskom gigantu, koje će se prodavati pod imenom „Trajal“.
Južna Koreja je četvrta po veličini ekonomija Azije, posle NR Kine, Japana i Indije, i 15. u svetu, kao i sedmi globalni izvoznik.
Izvoz automobila iz Južne Koreje je u prvoj polovini 2012. godine povećan za 15,7 odsto u odnosu na isti period 2011. godine, što je najveći rast među svim industrijama u toj zemlji na istoku Azije.
Lekove da zaplenjuju?! Sta ce sad da rade s tim lekovima? Sta ce biti s zaposlenima? Sta ce biti s korisnicima? Misli li iko? Gde je razum nestao?