Opština Inđija neće ulaziti u javno–privatno partnerstvo (JPP) za formiranje carinskog referata Inđija i Slobodne (industrijske) zone u istom gradu. Namesto toga, opštinske vlasti Inđije su dozvolile proširenje novosadske Slobodne zone na teritoriju svoje lokalne samouprave. Odluku pravdaju „povećanjem konkurentnosti i ekonomskog razvoja opštine Inđija“.
Članovi Opštinskog veća Inđije prihvatili su Odluku o inicijativi za proširenje Slobodne zona Novi Sad na područje opštine Inđija.
Na inicijativu predsednika Opštine Marka Gašića doneta je i odluka da se odustane od ulaska u JPP kako bi se formirao carinski referat Inđija i Slobodna zona u Inđiji, prenosi IN medija.
Opštini Inđija se obratila kompanija JFE Shoji Srbija pismom o namerama u kojem je iskazano interesovanje da posluje u režimu slobodne zone, na katarstarskoj parceli na kojoj ova kompanija gradi fabriku u Inđiji.
Kompanija je inače u postupku ulaska u slobodnu zonu Novi Sad i iz izveštaja medija nije jasno da li je japanska kompanija u ovaj postupak ušla pre nego što je opština Inđija poslala pismo o namerama, kao ni drugi razlozi koji su mogli da utiču na ovakvu odluku.
Nova Ekonomija je pisala u martu ove godine da je japanska kompanija JFE Shoji Serbia d.o.o. sa sedištem u Beogradu, koja je u Inđiji počela izgradnju fabrike za proizvodnju delova za elektromotore, dobila subvencije od države ukupne vrednosti 2,8 miliona evra.
Kako je objašnjeno na internet strani Razvojne agencije Srbije (RAS), trenutno postoji 15 slobodnih zona na nivou države.
U njima se mogu obavljati sve vrste poslovanja i industrijskih aktivnosti uključujući proizvodnju, skladištenje, pakovanje, trgovinu, bankarstvo i osiguranje. Slobodne zone mogu osnivati i njima mogu upravljati i domaće i strane kompanije.
Kako kažu iz RAS-a, zarade i prihodi koje se ostvare unutar slobodne zone mogu se transferisati u bilo koju državu, uključujući Srbiju, slobodno bez prethodnog odobrenja, bez naplate poreza, carina ili taksi
Poslovanjem u slobodnim zonama, investitoru se obezbeđuju specijalne olakšice i povlašćeni poreski režim – oslobađenje od PDV-a i carine na uvoz sirovina i materijala namenjenim proizvodnji robe za izvoz, mašina, opreme i građevinskog materijala, navode iz RAS-a.
Takođe, na sednici je doneta odluka da se stavi van snage Odluka o pristupanju realizaciji projekta JPP bez elemenata koncesije carinskog referata Inđija i Slobodne zone u Inđiji.
Carinska zona u opštini Inđija je osnovana odlukom Vlade Srbije iz 2018. godine kojom je opštini Inđija dodeljen carinski referat.
Inicijativa za pristupanje razvoju projekta javno–privatnog partnerstva podnete je od strane FREE ZONE DOO Beograd – Zemun. Ova kompanija je osnovana 17. septembra 2020. godine, sa početnim kapitalom od pola miliona dinara.
Nakon toga je, 2. marta 2022. godine, lokalni parlament doneo Odluku o pristupanju JPP sa elementima koncesije carinskog referata Inđija i Slobodne zone u Inđiji, da bi potom u februaru ove godine izmenjena odluka u kojoj je ipak odlučeno da se ulazi u JPP bez elemenata koncesije.
Na inicijativu aktuelnog predsednika opštine Gašića, članovi Opštinskog veća su doneli odluku da se ipak odustane od JPP uz obrazloženje da je Tojo Tajers „već u sistemu slobodne carinske zone Šabac, a da je druga japanska kompanija JFE Shoji Srbija u postupku ulaska u slobodnu carinsku zonu Novi Sad“.