Japanska kompanija JFE Shoji Serbia d.o.o. sa sedištem u Beogradu, koja je nedavno u Inđiji počela izgradnju fabrike za proizvodnju delova za elektromotore, dobiće subvencije od države ukupne vrednosti 2,8 miliona evra.
Kompanija je osnovana 15. juna 2023. godine i u vlasništvu je JFE Shoji Corporation, a pretežna delatnost ove kompanije je kovanje, presovanje, štancovanje i valjanje metala, metalurgija praha.
U trenutku kada je kompanija podnela prijavu za dodelu sredstava nije imala zaposlenih, a poseduje pogone za proizvodnju u zemljama članicama Asocijacije zemalja jugoistočne Azije, Kini i Severnoj Americi, navodi se u ugovoru koji je kompanija potpisala sa Ministartvom privrede Srbije.
JFE Shoji će dobiti podsticaje za realizaciju investicionog projekta, odnosno za izgradnju fabrike za proizvodnju laminacija jezgra motora u Inđiji.
Izgradnjom fabrike, JFE Shoji se obavezao da će zaposliti najmanje 102 nova radnika na neodređeno vreme do kraja 2027. godine.
Takođe, jedan od uslova za dobijanje subvencije je da fabrika uloži u materijalna sredstva u vrednosti od najmanje 51,03 miliona evra do kraja 2025. godine.
U periodu od pet godina od završetka investicionog projekta japanska kompanija ne sme, prema ugovoru, da smanjuje broj zaposlenih na neodređeno vreme ispod 102 zaposlenih.
Kompanija se obavezala i da će zaposlenima isplaćivati zaradu koja je najmanje 20 odsto veća od minimalne zarade, a učenici srednjih škola će moći da dolaze na praksu u fabriku.
Subvencije će nauime biti isplaćene u četiri tranše sve do 2027. godine. Prva tranša trebalo bi da bude isplaćena već sledeće godine u iznosu od od 57,19 odsto sredstava odnosno 1,6 miliona evra, nakon što dostavi dokaze da je JFE Shoji uložio 43,86 miliona evra i zaposlio 29 novih radnika na neodređeno vreme.
Druga tranša u 2026. godini će biti isplaćena u iznosu od 18,3 odsto sredstava, odnosno 523 hiljade evra po dostavljanju dokaza da je uložio 7,17 miliona evra i zaposlio 23 novih radnika na neodređeno vreme.
Treća tranša u 2027. godini će biti isplaćena u iznosu od 12,26 odsto sredstava odnosno 350.384 evra nakon što fabrika dostavi dokaze da je zaposlila 25 novih radnika na neodređeno i da nije smanjila vrednost materijalnih i nematerijalnih sredstava.
Četvrta tranša biće isplaćena u 2028. godini u iznosu od 12,25 odsto sredstava, odnosno 350.098 evra po dostavljanju dokaza da je JFE Shoji zaposlio 25 novih radnika na neodređeno vreme i da nije smanjio vrednost materijalnih i nematerijalnih sredstava.
Zahtev za isplatu prve tranše kompanija treba da podnese čim ispuni uslove.
Sredinom marta položen je kamen temeljac za izgradnju fabrike u Inđiji, a ceremoniji polaganja kamena temeljca prisustvovali su predsednik Srbije Aleksandar Vučić, ambasador Japana Akira Imamura, ministar unutrašnje u spoljne trgovine Tomislav Momirović, pomoćnik ministra za dualno obrazovanje i vaspitanje Gabrijela Grujić, predsednik Opštine Inđija Vladimir Gak.
Kako je najavljeno, fabrika će imati površinu od 18.000 hektara a proizvodnja će početi tokom 2025. godine.
Preuzimanje delova teksta je dozvoljeno, ali uz obavezno navođenje izvora i uz postavljanje linka ka izvornom tekstu na novaekonomija.rs
Reprezentativni prosvetni sindikati zatražili su od poslaničkih grupa u Skupštini Srbije da ulože amandmane na Predlog zakona o državnom budžetu za 2025. godinu kako bi se sproveo protokol Vlade i sindikata ...
NextSilicon, pionir u oblasti inovacija high performance computing-a (HPC), lansirao je Maverick-2, prvi inteligentni računarski akcelerator na svetu. Ova tehnologija je dizajnirana da omogući vrhunske perfo...
Ključ uspešnog poslovanja nalazi se u internet oglašavanju koje već godinama predstavlja sinonim za razvoj brenda i usluge. Ako Vaš biznis nije vidljiv na internetu, onda je vreme da izgradite svoj imidž u o...
Rudnik Lece u strečaju biće 25. novembra oglašen na prodaju kao pravno lice, a prodaja je zakazana za 27. decembar ove godine, piše Forbs Srbija.Prema pisanju Forbsa, procenjena vrednost ostaje ista kao ...
NOVA EKONOMIJA
prtplatite se za čitanje premium sadržaja
PREMIUM sadržaji na platformi NovaEkonomija.rsInforamcije koje imaju dodatnu vrednost
Koristimo kolačiće kako bismo osigurali da vam pružimo najbolje iskustvo na našoj veb stranici. Ako nastavite da koristite ovaj sajt, pretpostavićemo da ste saglasni sa tim.Ok