Vesti iz zemlje

01.08.2023. 09:50

Saopštenje

Autor: Čedomir Savković

Inflacija u Srbiji i dalje veća od najveće inflacije u zoni evra

Foto: Pixabay

Inflacija u evrozoni je u julu blago oslabila i pala na 5,3 odsto. Hrvatska je, uz Slovačku, zabeležila najjači rast cena od preko 10 odsto, što je i dalje manje nego što je to slučaj u Srbiji. U Srbiji će, inflacija u julu, procenjuje danas guvernerka Jorgovanka Tabaković pasti sa 13,7 iz juna na 12,5 odsto.

Kako piše u izveštaju evropske agencije zadužene za statistiku, u julu je godišnja stopa inflacije u evrozoni, merena harmonizovanim indeksom potrošačkih cena (HICP), iznosila je kako se dodaje 5,3 odsto.

U junu je iznosio 5,5 odsto. Na mesečnom nivou cene su u julu pale za 0,1 odsto, nakon povećanja od 0,3 odsto u junu.

Cene energenata su u julu bile niže za 6,1 odsto nego u istom mesecu prošle godine, nakon pada od 5,6 odsto u junu.

Sveža hrana je na godišnjem nivou poskupela za 9,2 odsto, nešto jače nego u junu. Blago je ubrzan i rast cena usluga, na 5,6 odsto, sa junskih 5,4 odsto.

Kada se isključe cene hrane i energije, Inflacija u evrozoni je u julu iznosila 6,6 odsto i bila je za 0,2 procentna poena niža nego u junu.

Najsnažniji rast potrošačkih cena na godišnjem nivou u evrozoni (zemljama EU koje koriste evro) u julu su zabeležile Hrvatska i Slovačka od 10,2 odsto.

Sledi Hrvatska sa julskom stopom inflacije merenom HICP (harmonised index of consumer prices, harmonizovani indeks potrošačkih cena) od 8,1 odsto.

U junu je iznosio 8,3 odsto. Indeks potrošačkih cena Državnog zavoda za statistiku (DZS) pokazuje da su u julu povećane za 7,4 odsto u odnosu na isti mesec prošle godine.

INFLACIJA U SRBIJI

Kako je objavio Republički zavod za satatistiku (RZS), cene proizvoda i usluga lične potrošnje u srbiji su u junu 2023. godine, u odnosu na maj 2023. godine, u proseku su povećane za 0,7 odsto.

Potrošačke cene u junu 2023. godine, u poređenju sa istim mesecom prethodne godine, povećane su za 13,7 odsto, dok su u poređenju sa decembrom 2022. godine u proseku povećane za šest odsto.

Baltičke zemlje su mesecima beležile najviše stope inflacije, ali je rast cena u međuvremenu usporen i u julu je bio najjači u Litvaniji, koja je sa 7,1 odsto zauzela mesto uz Austriju.

U Letoniji su cene porasle za 6,5 odsto, a u Estoniji za 6,3 odsto, kao i u Nemačkoj. Belgija je zabeležila najblaži rast cena u julu, za 1,6 odsto.

Anketa: Inflacija će sledeće godine u Srbiji biti osam odsto

Preuzimanje delova teksta je dozvoljeno, ali uz obavezno navođenje izvora i uz postavljanje linka ka izvornom tekstu na novaekonomija.rs

Tema:

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Pre slanja komentara, molimo vas da se upoznate sa pravilima komentarisanja i pravilima korišćenja sajta.

Sajt je zaštićen pomocu reCaptcha i Google. Google Politika Privatnosti i Google Uslovi Korišćenja su primenjeni.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.