Srbija

10.07.2017. 14:09

Nova ekonomija

Autor: Nova Ekonomija

Inicijativa Ne da(vi)mo Beograd uputila otvoreno pismo ministru Trivanu o deponiji u Vinči

Srbija

10.07.2017. 14:09

Inicijativa Ne da(vi)mo Beograd danas je uputila otvoreno pismo novom ministru zaštite životne sredine Goranu Trivanu, sa željom da sazna njegov stav o načinu rešavanja problema sa deponijom u Vinči i upravljanjem otpadom u Beogradu.

Oni su u pismu pozdravili ponovno formiranje Ministarstva za zaštitu životne sredine i  izrazili nadu da će ministar, i njegovo ministarstvo, posvetiti dovoljno pažnje rešavanju nagomilanih problema u ovoj oblasti. 

„Ohrabruju nas izjave da ćete naglasak staviti na pošumljavanje, upravljanje otpadom, prečišćavanje voda ali i uspostavljanje dijaloga sa civilnim društvom i građanima u procesu odabira javnih politika i rešenja, što nije bio slučaj u prethodnom periodu upravljanja životnom sredinom na nacionalnom nivou“, navodi se u saopštenju.

Ipak, kako se Inicijativa Ne da(vi)mo Beograd bavi uglavnom lokalnim pitanjima u gradu Beogradu, ovom prilikom oni, kako kažu, žele da iskažu zabrinutost povodom najavljene izgradnje spalionice kao navodno prioritetnog rešenja za tretman otpada u Beogradu. 

„Kako nam je svima zaštita životne sredine i interes građana i građanki na prvom mestu, pitamo vas kao resornog ministra za životnu sredinu: Na koji način i na osnovu kojih procena i analiza je doneta odluka o raspisivanju tendera za javno-privatno partnerstvo za rešavanje tretmana otpada u Beogradu, koje uključuje i izgradnju spalionice u Vinči? Na osnovu čega je odlučeno da je to najbolje rešenje za gorući problem naše prestonice s obzirom na to da se u strateškim dokumentima, izrađenim i usvojenim za vreme vašeg mandata kao sekretara Sekretarijata za zaštitu životne sredine, prvenstvo daje smanjenju komunalnog otpada na izvoru i kroz reciklažu? Šta vaše ministarstvo planira da uradi povodom učestalih požara na odlagalištima otpada u Srbiji (deponija u Vinči je gorela 40 dana) i zašto nemamo tj. kada ćemo imati mehanizme za detaljna i pouzdana merenja negativnih posledica ovih požara po zdravlje ljudi i životnu sredinu? Da li po vama insineracija (spaljivanje) komunalnog otpada predstavlja dobro i održivo rešenje koje ne sadrži rizike po životnu sredinu i zdravlje građana i građanki, i koje je u skladu sa principima efikasnog korišćenja resursa? Kako će se izgradnja insineratora odraziti na reciklažnu industriju i stvaranje okvira za uspostavljanje desetine hiljada zelenih radnih mesta kroz koncept cirkularne ekonomije koji promoviše Evropska unija, ali i Privredna komora Srbije? Na koji način vi, kao resorni ministar za životnu sredinu, vidite rešavanje problema u upravljanju otpada u Beogradu, a u skladu sa Strategijom za upravljanje otpada 2010-2019.godine? Da li možemo da očekujemo da jedna od posledica javno-privatnog partnerstva u ovom slučaju bude pritisak na povećanje cene komunalne usluge tretmanaotpada za stanovnike Beograda?“, pitali su oni i dodali:

„Ohrabreni Vašim izjavama da neće biti prljavih tehnologija u Srbiji dok ste vi ministar i uvereni u vaše kompetencije u oblasti održivosti,nadamo se da ćete razmotriti ozbiljno naša pitanja.Mi smo spremni na svaku vrstu saradnje i dijaloga, i zainteresovani smo da detaljno pratimo i aktivno učestvujemo u uređivanju ove oblasti u javnom interesu i u interesu budućih generacija“.

Preuzimanje delova teksta je dozvoljeno, ali uz obavezno navođenje izvora i uz postavljanje linka ka izvornom tekstu na novaekonomija.rs

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Pre slanja komentara, molimo vas da se upoznate sa pravilima komentarisanja i pravilima korišćenja sajta.

Sajt je zaštićen pomocu reCaptcha i Google. Google Politika Privatnosti i Google Uslovi Korišćenja su primenjeni.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.