Vesti iz zemlje

14.02.2024. 09:30

KOMS

Autor: Katarina Pantelić

Ispod petine mladih stanuje u „svom“ stanu, finansije glavna prepreka za samostalnost

Foto: Nova ekonomija

U Srbiji 18,1 odsto mladih stanuje u svom stanu, a 58,5 odsto živi u porodičnom stanu, dok je više od petine mladih smešteno u iznajmljenom stanu. Ovo su podaci iz alternativnog izveštaja o položaju i potrebama mladih u Srbij koji je objavila Krovna organizacija mladih Srbije (KOMS) i koji se odnose na 2023. godinu.

Iz KOMS-a su podsetili da ova činjenica svakako utiče na stvaranje okruženja u kojem će se mladi kasnije osamostaljivati i odrastati, stvarati porodice, kao i da pitanje stanovanja mladih mora da bude jedan od prioriteta omladinske politike, ali i jedno važno državno pitanje.

„Ovo je svakako od direktnog uticaja i na fenomen odlaska mladih iz zemlje, što je, sigurno, jedan od najvećih problema sa kojima se Srbija kao društvo suočava. Politike koje bi išle u smeru podsticanja ranijeg osamostaljivanja svakako bi uticale na smanjivanje motivacije mladih da napuštaju zemlju“, navodi se u izveštaju.

Među mladima koji žive sa roditeljima, više od polovine njih (52 odsto) još je u procesu obrazovanja (u školi ili na fakultetu), a skoro četvrtina (23,8 odsto) njih i dalje živi sa roditeljima jer nema novca za samostalni stan (za kupovinu ili iznajmljivanje).

Nešto manje od petine (18,5 odsto) dalo je odgovor da i dalje živi sa roditeljima jer im je tako jednostavnije i lakše i da nemaju preke potrebe da se osamostale.

Kako pokazuje istraživanje, niske zarade ili njihovo odsustvo utiču na kasno osamostaljivanje mladih od roditelja, što direktno utiče na kvalitet života mladih ljudi u Srbiji.

Tako 16,4 odsto mladih zarađuje 50.000 dinara mesečno, 16,9 odsto mladih zarađuje između 50.000 i 80.000 dinara, dok 11,2 odsto mladih zarađuje od 80.000 do 110.000 dinara.

Onih koji zarađuju mesečno više od 110.000 dinara je 43,6 odsto.

Međutim, postoje i oni koji su u sistemu obrazovanja ili su nezaposleni i koji ne razađuju, i takvih je 43,6 odsto.

Za jednokratnu isplatu srednjoškolcima više novca nego za celokupnu omladinsku politiku

Preuzimanje delova teksta je dozvoljeno, ali uz obavezno navođenje izvora i uz postavljanje linka ka izvornom tekstu na novaekonomija.rs

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Pre slanja komentara, molimo vas da se upoznate sa pravilima komentarisanja i pravilima korišćenja sajta.

Sajt je zaštićen pomocu reCaptcha i Google. Google Politika Privatnosti i Google Uslovi Korišćenja su primenjeni.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.