Celokupno tržište IT-a u Srbiji „boluje“ od nedostatka zaposlenih, a u gejming industriji je taj problem još izraženiji. Zbog toga što obrazovni sistem ne ože da isprati promene u svetu visoke tehnologije, za ovaj posao dolaze kadrovi iz drugih neočekivanih oblasti, piše Helloworld.
Sudeći po oglasima za poslove, u obe ove visokotehnološke sfere nedostaje stručni kadar, pre svega obučen za visoke pozicije, poput seniora programera, menadžera, inženjera…
Prema podacima Republičkog zavoda za statistiku u ovoj u industriji radi više od 100.000 zaposlenih. Takođe, prema podacima Vojvođanskog ICT klastera, danas je 20 odsto svih studenata u Srbiji u nekoj oblasti IT, ali to nije dovoljno za potrebe tržišta čiji je rast oko deset odsto godišnje.
Trenutno domaći IT ima dominantno inženjerski obrazovni profil, a u njega uplovljavaju najčešće diplomci sa beogradskih fakulteta – FON, ETF i matematičkog, novosadskih – FTN i matematičkog, kragujevačkih – FIN i FTN i niških – elektronskog i mašinskog. Tu su još i RAF, Singidunum i Metropoliten.
Menadžerka za brend i komunikacije u beogradskom Studiju Playstudios Europe Svetlana Mikić rekla je za Helloworld da u njihovoj kompaniji video igre prave i glumci, arhitekte, slikari, kuvari i teolozi.
Slično tome, i IT firme sve češće zapošljavaju programere koji su nekada bili filolozi, hemičari, nastavnici, advokati i tako dalje.
Prema rečima direkora Vojvođanskog IKT klastera Milana Šolaje, koji već deceniju organizuje prekvalifikacije iz drugih profesija u IT, ovo tržište ima veliki potencijal i rastuću “žeđ” za talentima.
„Što se tiče radne snage, kako godine prolaze sve je više izražen nedostatak menadžerskih kadrova u IT kompanijama, dakle ljudi koji su specijalizovani za razne oblasti ali sa primenom u IT industriji. Jednostavno, ne postoji mnogo obrazovnih institucija koje školuju takav kadar, niti dovoljan broj takvih studenata (menadžment u IT, marketing u IT, HR u IT i slično)“, rekao je on.
Kako je dodao, kada je reč o prekvalifikacijama, mnogo je važnije sa kakvim se odnosom i navikama dolazi, nego sa kojim prethodnim obrazovanjem.
„Ako kandidat želi da uči i zna da uči, neće imati problem da savlada znanja i veštine koje će mu biti potrebne na radnom mestu u IT-ju. Kada je reč o developerima, programerima, uvek su dobrodošla znanja i veštine vezani za logiku i matematiku, ali to je samo osnova. Spremnost na stalno učenje i usavršavanje je u ovoj branši neophodno i konstantno“, kazao je Šolaja.
FOR THE WIN! domaća gejming konferencija i ovog maja u Beogradu
Apsolutna laž, nikad manje oglašenih IT poslova u poslednjih 7-8 godina.
Овај чланак је срамота. Идите на Hello world и филтрирајте огласе на сениоритет junior, одједном од 1200 огласа дођемо на једва 50 од којих су многи лажни или customer support. Колико фирми је отворило јуниорска места или недајбоже праксе прошле године? Није им проблем да дођу на студентске конференције и ложе како су супер фирма и култура али ето не пада им на памет да запосле и пруже шансу јуниорима. Дабогда пропао српски ИТ сектор поред синдрома ,,српског газде“ у страној корпорацији
Sto da propadne? Pa valjda se nadas da se oporavi? Koji mentalitet gospode Boze…
Ovo je takva laz, na desetine i desetine oglasa prijavljenih sa znajem front enda qa manuelnog i automatskog do sada me niko na primer me nije pozvao na intervju, velika vecina i ne odgovori na prijave…blagi uzas
https://posinf.ef.uns.ac.rs/
I te kako ima takvih fakulteta. Ja sam ga završio, sada radim i zadovoljan sam sa mojom karijerom. To je Poslovna informatika na Ekonomskom fakultetu