Ministarstvo kulture ovogodišnji otkup knjiga za javne biblioteke sprovodi „neodgovorno i nelegalno“, jer je komisija koja bira dela za bibliotečki fundus sastavljena mimo pravila, tvrdi Udruženje profesionalnih izdavača Srbije (UPIS). Navode da komisiju čine tri rukovodioca biblioteka i dva predstavnika državne administracije, umesto da ona bude nezavisna i da je čine ugledni stručnjaci iz različitih oblasti kulture, nauke i umetnosti.
„Kao što konkursnu komisiju ne treba da čine predstavnici izdavača ili autora čije je delo predmet otkupa – tako u komisiji ne smeju biti ni bibliotekari“, naveli su iz Udruženja.
UPIS je zbog toga zahtevao smenu članova komisije, izbor nezavisnih stručnjaka, ponavljanje odabira i preporuke publikacija za javne biblioteke i obrazloženje kriterijuma izbora publikacija, odnosno javnost u radu komisije.
Kako su dodali u saopštenju, Ministarstvo kulture ni ove godine ne podstiče novo stvaralaštvo, niti izdavačima daje priznanje za izvrsnost i najkvalitetniju produkciju, koja postaje kulturna baština.
„Od januara prošle godine insistirali smo na promenama i zaštiti regularnosti ne samo procedure već i svrhe otkupa knjiga za javne biblioteke u Srbiji. Ministarstvo se opredelilo da ignoriše preporuke i zahteve čitave zajednice izdavača i nastavi da radi nelegitimno i po biblioteke i kulturu štetno“, navelo je udruženje.
Istakli su da su se „znanje i nemar“ ove godine pretvorili u „bahatost komisije“ koja nije preporučila sva značajna dela bibliotekama. Po kojim kriterijumima su preporučivali, a po kojim odbacivali publikacije, kako tvrde iz udruženja, nema informacija.
„Ostaje pitanje smisla i karaktera otkupa ako se pogleda raspored čuvenih zvezdica, odnosno preporuka za obavezan otkup. Nije potrebno mnogo znanja niti obaveštenosti da se uoči da su zvezdicama čašćavani ‘određeni’ autori i izdavači. Ovaj izbor je pokazao da nema više nikakve dileme, da se politika Ministarstva kulture neskriveno pretvara u političku diskriminaciju“, naveli su iz UPIS-a.
Podsećamo, u rebalansu budžeta za 2023. godinu za podršku književnog stvaralaštva i izdavaštva predviđeno je 182,3 miliona dinara.
Koje su najprodavanije knjige o ekonomiji i biznisu?