Jubilarni 50. Bitef održaće se od 24. septembra do 02. oktobra 2016. godine pod sloganom Na leđima mahnitog bika, na nekoliko različitih beogradskih lokacija. Pored glavnog programa, u okviru koga će biti prikazano 12 predstava, tokom devet dana trajanja festivala, očekuje nas i veoma bogat prateći program.
Bitef, koji slavi svoju pedesetogodišnjicu će prvi put ove godine u okviru pratećeg programa održati 28. kongres Međunarodnog udruženja pozorišnih kritičara (IATC-AICT) pod pokroviteljstvom Grada Beograda, koja će ove godine takođe proslaviti jubilej, 60 godina od osnivanja. Predsedavajući konferencije je profesor dr Savas Patsalidis iz Grčke. Ovaj važan segment pratećeg programa, okupiće u Beogradu od 25 do 30. septembra preko stotinu pozorišnih kritičara iz čak 40 zemalja sveta.
IATC koji je osnovan 1956. godine u Parizu kao nastavak prvog međunarodnog kružoka kritičara iz 26 zemalja, brzo je rastao i razvio sistem rada s konferencijama i simpozijima, nudeći veoma vredne seminare za mlade i nove pozorišne kritičare. Danas, sa ponosom može da se osvrne na svojih 60 godina napornog rada i angažman pozorišnih kritičara širom sveta. Profesija i uslovi pod kojima se ona razvijala, menjali su se s vremenom, ali je naročito odnos profesije prema medijima doneo nove izazove, što Udruženju daje priliku da pruži nov doprinos.
Kao sastavni deo Kongresa, biće održana Međunarodna konferencija, Novo i globalno pozorište, Između komodifikacije i umetničke nužnosti u organizaciji 27. i 28. septembra, okupiće brojne kritičare, sa ciljem da se pokrene šire razmišljanje o savremenom pozorištu kroz čitav spektar pojedinačnih potreba, nacionalnih kultura i globalne privrede.
Prestižna Thalia Nagrada, koja se dodeljuje za pisani doprinos umetnosti nekome ko je u svojim napisima, po mišljenju Udruženja, izazvao promenu u kritičarskom promišljanju, ove godine biće dodeljena Femiju Osofisanu, iz Nigerije, jednom od vodećih dramskih pisca, esejista, glumca, kritičara, reditelja i teoretičara, čiji su napisi i razmišljanja predstavljali veliko nadahnuće, kako za pozorišne umetnike tako i za pozorišne kritičare. Femi Osofisan, biće ujedno i jedan od članova međunarodnog žirija jubilarnog Bitefa.
Boravak oko stotinu kritičara iz četrdesetak zemalja sveta, upotpuniće Showcase beogradskih pozorišta, od 29-30. septembra gde će oko stotinu kritičara zajedno sa publikom biti u prilici da pogledaju izbor beogradskih predstava, koje ostvaruju najviše umetničke standarde.
U okviru pratećeg programa, 01. i 02. oktobra u Ateljeu 212 i Bitef teatru, održaće se Konferencija Bitef i kulturna diplomatija: pozorište i geopolitika kojom će predsedavati dr Milena Dragićević Šešić. Konferencija će imati zadatak da promišlja festival, ne kao sigurnu luku, susret, i razmenu, već kao platformu za polemički dijalog, sukob estetika i mišljenja. Konferencija će nastojati da osvetli značaj Bitefa i posebno liderske uloge Mire Trailović u geopolitici šezdesetih i sedamdesetih, te da pokaže načine na koji pozorišna umetnost i pozorišni festivali danas mogu da propituju političke okvire sveta. U tom smislu pozvano je trideset učesnika, a još petnaest izabrano nakon otvorenog poziva, da u dva kruga debate sučele rezultate svojih istraživanja, svoja razmišljanja i vizije, te otvore nove puteve kako razumevanju istorije Bitefa, tako i razumevanju uloge kulture i pozorišne umetnosti u surovoj svetskoj geopolitici, gde zamajci više nisu samo ideološki ili ekonomski interesi, već emocije, afekti i strahovi izazvani terorističkim aktima, prisilnim migracijama, nasiljem vlasti, korupcijom, represivnim politikama sećanja i zaborava…
Bitef festival će u pratećem delu predstaviti još pregršt mnogobrojnih programa, o kojima će biti više reči u narednom saopštenju.
Festival su tradicionalno podržali Sekretarijat za kulturu Grada Beograda i Ministarstvo kulture i informisanja Republike Srbije, kao i Goethe-Institut Beograd i Francuski Institut u Srbiji, kojima se pridružuju i Austrijski kulturni forum, Ambasada Poljske, Nemačke, Austrije i Libana, Nemačka organizacija za međunarodnu saradnju GIZ i opština Stari Grad.