Srbija

16.05.2024. 16:59

Autor: Bogdan Petrović

Kina znatno više ulaže u Mađarsku nego u Srbiju

Aleksandar Vučić i Si Đinping

Srbija

16.05.2024. 16:59

Poseta kineskog predsednika Ši Đinpinga Beogradu protekla je uz najveću moguću pompu. Predsednik Aleksandar Vučić koristio je reči „sa Kinom nas vezuje čelično prijateljstvo“, pa je po sopstvenim rečima lično služio vino visokom gostu, ali nekako su izostali konkretni rezultati te posete. Potpisano je 30-tak dokumenata, uglavnom deklarativnog karaktera, ali nije sklopljen nijedan ozbiljan ugovor niti je najavljena velika kineska investicija, već je samo simbolično najavljena kupovina devet novih garnitura vozova iz Kine.

Nema sumnje da je predsednik Vučić pokušao da obezbedi neku značajniju kinesku investiciju, posebno u fabriku električnih automobila, ali nije dobio nikakva obećanja kineske strane. Velike kineske projekte u Srbiji najavljivao je i ministar finansija Siniša Mali.

Iako ova poseta nije donela neki opipljiv rezultat, Kina i pored toga ima velike investicije u Srbiji. Prema podacima Narodne banke Srbije, Kina je najveći pojedinačni strani investitor u Srbiji. Od ukupno 4,5 milijardi evra stranih direktnih investicija, iz Kine je došlo 1,4 milijardi evra.

Za razliku od Srbije, poseta Ši Đinpinga Budimpešti bila je mnogo „plodnija“ za domaćine: Najavljeno je da će kineska kompanija Great Wall Motors (GWM) graditi fabriku električnih vozila u Pečuju. To je već druga fabrika električnih automobila koja će se graditi u Mađarskoj. Prošle godine je dogovoreno da će se graditi fabrika električnih automobila BYD u Segedinu.

Nije velika tajna ni da su naše vlasti prošle godine vodile pregovore sa najvećim kineskim (i svetskim) proizvođačem električnih automobila BYD o izgradnji fabrike električnih automobila. Naša strana je nudila više nego obilne subvencije kako bi privukla kinesku kompaniju, ali se na kraju ispostavilo da je ključni problem što se u Srbiji ne prave baterije za električne automobile, pa bi njihov izvoz iz Srbije za EU bio opterećen carinom od 10 odsto. Naravno, Mađarska će sa „debelim“ subvencijama podržati tu investiciju.

Najveća kineska investicija u Mađarskoj je ogromna fabrika baterija kompanije CATL u Debrecinu. Vrednost te investicije je sedam milijardi evra (plus subvencije). Samo ta investicija je ravna petogodišnjim kineskim investicijama u Srbiju. Upravo zbog CATL-ove fabrike baterija, BYD se opredelio da gradi fabriku u Segedinu, u našem neposrednom komšiluku, a ne u Srbiji.

Međutim, nisu samo „tehnički“ detalji bili odlučujući u opredeljenju da se velike kineske investicije lociraju u Mađarsku (na kraju krajeva, BYD je mogao da iz Mađarske uvozi baterije koje će tamo proizvoditi CATL i time ispuni uslov da električni automobili iz Srbije mogu da dobiju EUR-1 sertifikat o poreklu što omogućava bescarinski izvoz u EU.

Treba imati i u vidu da su kineske investicije u Srbiji najvećim delom plasirane ili u rudarstvo ili u metalurgiju (železara u Smederevu), što su „stare tehnologije“. Sa druge strane Mađarska „dobija“ najmodernije fabrike za „industriju budućnosti“ – baterije i električna vozila.

Prednost Srbije je i u zaključenom sporazumu o slobodnoj trgovini sa Kinom, što nema Mađarska kao članica EU.  Sve to bi trebalo da utiče da Srbija dobije mnogo više kineskih investicija od Mađarske, ali očigledno je da postoje i neki politički razlozi za relativnu uzdržanost kineske strane. Ne bi bilo nikakvo iznenađenje da Kinezi nemaju previše poverenja u politiku predsednika Vučića, za koga teško da mogu da budu sigurni da se u odsudnom trenutku neće okrenuti ka Zapadu i udaljiti od Kine, bez obzira na sve njihove napore i investicije.

Preuzimanje delova teksta je dozvoljeno, ali uz obavezno navođenje izvora i uz postavljanje linka ka izvornom tekstu na novaekonomija.rs

Komentari(2)

  1. Great Wall nije objavio investiciju u Pecuju. Naprotiv dan dva pred dolazak Sija u Madjarsku madjarski ministar je rekao da se „takmice“ za fabriku Great Walla

    Ne zaboravite da je potpisan okvirni sporazum za rafineiju Smederevo. Okvirni sporazum je koliko je meni poznato pravno obavexujuci

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Pre slanja komentara, molimo vas da se upoznate sa pravilima komentarisanja i pravilima korišćenja sajta.

Sajt je zaštićen pomocu reCaptcha i Google. Google Politika Privatnosti i Google Uslovi Korišćenja su primenjeni.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.