Vesti iz zemlje

28.02.2023. 07:00

Cnevpost, Bloomberg

Autor: Nova ekonomija

Kineska firma počela proizvodnju automobila sa natrijum-jonskim baterijama

Mogu li da se zamene litijum-jonske baterije?...

Nova ekonomija/Čedomir Savković

Punjač za električna vozila

Kineska kompanija Hina Battery postaje prvi proizvođač čije će se natrijum-jonske baterije koristiti u električnim vozilima.

Kako je preneo portal Cnevpost, reč je o modelu natrijum-jonskih baterija pod nazivom „E10X“, koje su se ranije koristile za pogon dvotočkaša.

Korišćenje natrijum-jonskih baterija u putničkim automobilima, kako se ocenjuje, potencijalno označava veliku novinu na tržištu električnih automobila.

Proizvođač baterija Hina Battery inače je predstavio tri natrijum-jonske baterije i najavio partnerstvo sa kineskim proizvođačem električnih automobila
Anhui Jianghuai Automobile Group Corp (JAC).

Jedan od novih modela automobila te kompanije prvi je koji ima ugrađene natrijum-jonske baterije. Automobil nosi naziv Sehol E10X.

Srpski naučnici: Radimo na baterijama kojima ne treba litijum

Kako se dodaje automobil koji je zajednički brend kompanija JAC i Volkswagen Anhui (fabrika baterija nemačke automobilske kompanije Folksvagen koja je izgrađena u istoimenom mestu u Kini) takođe razvijaju model električnog automobila sa natrijum-jonskom baterijom.

Domet vozila sa novim natrijumjonskim baterijama napravljenim u Kini je  oko 252 kilometra i mogu da se pune na takozvanim brzim punjačima.

Električni automobil Sehol E10X trenutno je dostupan u sedam verzija, a cene se kreću od 46.900 kineskih juana (oko 6.810 američkih dolara) do 76.400 (oko 11.000 američkih dolara).

Očekuje se da će natrijum-jonske baterije moći da budu zamena za litijum-jonske električne baterije čija je proizvodnja skuplja.

Elskploataicja litijuma, minerala koji se koristi za proizvodnju elektičnih baterija, bila je tema i u Srbiji, gde je australijaska rudarska kompanija Rio Tinto imala nameru da ga eksplioatiše.

Ipak, od toga se odustalo nakon velikih građanskih protesta krajem 2021. godine.

Šta sve znamo o projektu za iskopavanje litijuma u dolini Jadra?

Preuzimanje delova teksta je dozvoljeno, ali uz obavezno navođenje izvora i uz postavljanje linka ka izvornom tekstu na novaekonomija.rs

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Pre slanja komentara, molimo vas da se upoznate sa pravilima komentarisanja i pravilima korišćenja sajta.

Sajt je zaštićen pomocu reCaptcha i Google. Google Politika Privatnosti i Google Uslovi Korišćenja su primenjeni.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.