Istraživački tim iz Srbije razvija multivalentne-jonske baterije. One će moći da zamene upotrebu litijum-jonskih baterija čime će se doprineti da one budu jeftinije i ekološki prihvatljivije u proizvodnji.
Kako je prenela eKapija, istraživački tim je okupljen oko projekta HiSuperBat, koji se finansira u okviru PROMIS programa Fonda za nauku Republike Srbije koji je namenjen mladim istraživačima.
Litijum-jonske baterije su do sada predstavljale najbolje rešenje kada je u pitanju skladištenje velikih količina obnovljive energije.
Možemo ih naći svuda: od mobilnih telefona, preko laptopova do električnih automobila.
Ipak, proizvodnja litijum-jonskih baterija sa sobom nosi izazove, od ograničenih resursa litijuma, do skupe i manje bezbedne proizvodnje koja može imati značajan negativan uticaj na životnu sredinu.
Upravo zato istraživači projekta HiSuperBat sa rukovodiocem dr Milicom Vujković sa Fakulteta za fizičku hemiju u Beogradu razvijaju dostupnije i bezbednije alternative.
U pitanju je razvoj baterija baziranih na multivalentnim jonima kao što su kalcijumovi, magnezijumovi i aluminijumovi joni.
Šta sve znamo o projektu za iskopavanje litijuma u dolini Jadra?
Multivalentne-jonske baterije omogućavaju jeftiniju, jednostavniju i bezbedniju proizvodnju, a samim tim i cenu ovih baterija, jer se radi o elementima koji su mnogo više dostupni u prirodi i čija je proizvodnja bezbednija.
Koristeći inovativni pristup HiSuperBat projekat će razviti nove i isplative elektrodne materijale visokog kapaciteta, za njihovu primenu u kalcijum, magnezijum ili aluminijum-jonskim baterijama.
U tom smislu, biće rešena ključna pitanja koja se odnose na malu sposobnost skladištenja energije. Takođe, istraživači će razviti hibridni model baterija u obliku novčića koji ne sadrži litijum niti zapaljivi toksični elektrolit.
Ideja o eksploataciji litijuma u Srbiji od strane kompanije Rio Tinto naišla je na veliki otpor javnosti u Srbiji, nakon čega je obustavljen njihov projekat „Jadar“ koji je trebalo da se sprovede u okolini Loznice.