Srbija

31.10.2024. 15:57

Bloomberg/Backlinko

Autor: Anica Kovačević

Kineski Temu pod istragom EU zbog prodaje nelegalnih proizvoda: Prete mu enormne kazne

Ekran telefona viri iz džepa sa Temu aplikacijom na njemu Flickr

Foto: Focal Foto, Flickr

Srbija

31.10.2024. 15:57

Evropska unija je pokrenula istragu protiv kineske platforme za e-trgovinu Temu kako bi utvrdila da li kompanija čini dovoljno da spreči prodaju ilegalnih proizvoda na svom sajtu.

Evropska komisija saopštila je da sumnja da Temu krši novi Zakon o digitalnim uslugama – što bi, u slučaju da je to tačno, ovu kompaniju moglo da košta i do šest odsto godišnjeg prihoda.

Komisija je takođe navela da će proceniti Temuove prakse transparentnosti i pristupa podacima, kao i navodnu upotrebu „zavisničkih funkcija“ za zadržavanje korisnika na platformi.

Komisija je izrazila zabrinutost da bi ilegalni i potencijalno opasni proizvodi mogli biti dostupni na platformi i da kompanija ne preduzima dovoljno mera da kontroliše neovlašćene prodavce.

Portparol Temua izjavio je da će kompanija u potpunosti sarađivati sa regulatorima i da „ozbiljno shvata svoje obaveze prema Zakonu o digitalnim uslugama, kontinuirano ulažući u jačanje sistema usklađenosti i zaštitu interesa potrošača“, prenosi Bloomberg.

Kompanija je takođe navela da je u pregovorima o priključivanju dobrovoljnom sporazumu koji je omogućila Komisija, s ciljem borbe protiv prodaje falsifikovanih proizvoda na internetu.

Temu je poslednja u nizu velikih tehnoloških kompanija koje je EU ciljala prema Zakonu o digitalnim uslugama, dok se blok sve više pozicionira kao globalni regulator tehnologije.

Druge kompanije koje se trenutno suočavaju sa postupcima prema ovom zakonu uključuju: Meta Platforms Inc., AliExpress kompanije Alibaba Group Holding Ltd., TikTok kompanije Bytedance Ltd. i X Corp. Elona Maska.

Temu je doživeo ogroman rast od kada je lansirana platforma za globalno tržište, a posebno je postala popularna nakon kampanje tokom Superbola 2023. godine u Americi, kada je reklamom „Shop Like a Billionaire“ privukla milione korisnika.

Do sredine ove godine, Temu je ostvario bruto obim robe (GMV) od 20 milijardi dolara, što je izuzetno u poređenju sa prvim godinama rada, prenosi Backlinko.

Posmatrajući globalno, kineske kompanije, uključujući Temu, suočavaju se sa sve većim pritiscima evropskih i američkih regulatora.

Dok Evropska unija agresivno istražuje digitalne platforme, Sjedinjene Države razmatraju zabranu TikToka, a EU je uvela visoke carine za kineske električne automobile kako bi zaštitila domaću industriju.

Preuzimanje delova teksta je dozvoljeno, ali uz obavezno navođenje izvora i uz postavljanje linka ka izvornom tekstu na novaekonomija.rs

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Pre slanja komentara, molimo vas da se upoznate sa pravilima komentarisanja i pravilima korišćenja sajta.

Sajt je zaštićen pomocu reCaptcha i Google. Google Politika Privatnosti i Google Uslovi Korišćenja su primenjeni.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.