Srbija

08.04.2022. 14:41

Katarina Baletić

Autor: Nova Ekonomija

Kinezima četiri miliona evra državne pomoći za hotel u Banji Koviljači

Foto: Wikimedia - Dekanski

Srbija

08.04.2022. 14:41

Kompanija Eternal Glory dobila je četiri miliona evra državnih subvencija za projekat izgradnje novog hotela u Banji Koviljači, vidi se iz rešenja Komisije za kontrolu državne pomoći. Preduzeće je u vlasništvu kineskih i kompanija koje posluju u Kini.

Ove kompanije su u Srbiji posredno dobile preko 18 miliona evra državnih subvencija u prethodne dve godine.

Projekat u Banji Koviljači obuhvata rekonstrukciju i renoviranje postojećeg hotela „Podrinje“ i izgradnju „novog savremenog hotela“, piše u rešenju.

Subvencija treba da bude isplaćena u pet tranši, od 2023. do 2027. godine.

I zakupci starih hotela mogu da dobiju subvencije

Ukupna investicija je vredna 20 miliona evra i podrazumeva zapošljavanje najmanje 70 novozaposlenih na neodređeno vreme do kraja 2026. godine. 

Nakon ispunjenja obaveza, kompanija ne sme da smanjuje ukupan broj zaposlenih ispod 70 u narednih pet godina. Plate u ovom periodu moraju biti najmanje 20 odsto veće od minimalne zarade.

Ulaganje podrazumeva nabavku zemljišta (376 hiljada evra), opremanje zemljišta (280 hiljada evra), izgradnju, rekonstrukciju, adaptaciju i sanaciju objekta (14,3 miliona evra), kupovinu nove opreme (pet miliona evra) i patente i licence (deset hiljada evra).

Kompanija je u obavezi sa iz sopstvenih sredstava finansira najmanje četvrtinu obaveznih ulaganja, dok ostalo može biti podržano državnim subvencijama.

Država Geoksu platila 70 odsto investicije, sada traži novac nazad

Eternal Glory je u vlasništvu kompanija Long Glory Trading Limited (20 odsto) i Minith Holding Limited (80 odsto).

Long Glory Trading Limited je kineska kompanija, koja je u maju 2019. godine kupila hotel „Podrinje“ u Banji Koviljači za 109 miliona evra.

Minth Holdings Limited registrovana u Britanskoj teritoriji Indijskog Okeana.

Radi se o holding kompaniji koja se bavi investicijama, a preko svojih povezanih lica posluje i u sektoru hotelskog smeštaja i poseduje nekoliko hotela u Kini, piše u rešenju Komisije. 

Dodaje se da su 2020. godine imali konsolidovani prihod od blizu 1,6 milijardi evra i da su zapošljvali 17.800 radnika u okviru grupacije.

Ova holding kompanija je u junu 2020. godine dobila 7,8 mliona evra državne pomoći za izgradnju fabrike autodelova u Loznici u kojoj bi do kraja 2023. godine trebalo da bude zaposleno najmanje 300 novih radnika na neodređeno vreme.

Novom vlasniku Kuršumlijske Banje bliskom SNS-u 2,5 miliona evra subvencija


Takođe, kompanija United Alloy-Tech Europe, iz Šapca, koja je povezana sa istom grupacijom, je u novembru 2021. godine dobila 6,4 miliona evra za izgradnju nove fabrike za proizvodnju delova automobilske industrije livenjem aluminijuma u Šapcu, navodi se u rešenju Komisije. U fabrici bi do kraja 2023. trebalo bi da se zaposli 161 novi radnik.

Na sajtu Minth grupe piše da je 2017. godine grupacija kupila deo kineske kompanije „United Alloy-Tech“ koja je i vlasnik istoimenog šabačkog preduzeća.

To znači da je ova grupa povezanih preduzeća u Srbiji dobila oko 18,2 miliona evra subvencija u prethodne dve godine.

U Biznis planu koji je dostavljen Komisiji, navodi se da je inicijalni razlog razmišljanja o projektu rastuća potražnja i „buduća neophodnost za smeštajnim kapacitetima“ u Banji Koviljači.

Rajevi za kinesku prljavu tehnologiju

„Od značaja za odabir lokacije je i to što će investicija Ulagača [Minth Holdings Limited] u fabriku aluminijumskih delova za automobile u Loznici doprineti razvoju u popunjenosti banjskih kapaciteta“, piše u rešenju Komisije.

Vlasnici kompanije iz Banje Koviljače su razmatrali još šest lokacija za investiranje u tri države od kojih je jedna u Evropskoj uniji, piše u rešenju Komisije. 

Međutim, u biznis planu se ističe da je sama lokacija hotela Podrinje „visoko atraktiva sa direktnim pogledom na banjski park“. 

„Osnovni razlog zbog kojeg se projekat pokreće jeste ubrazno rastuća potražnja smeštajnih kapaciteta na lokalnom tržištu i očekivani ekonomski razvoj opštine i regiona“, piše u rešenju Komisije.

Preuzimanje delova teksta je dozvoljeno, ali uz obavezno navođenje izvora i uz postavljanje linka ka izvornom tekstu na novaekonomija.rs

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Pre slanja komentara, molimo vas da se upoznate sa pravilima komentarisanja i pravilima korišćenja sajta.

Sajt je zaštićen pomocu reCaptcha i Google. Google Politika Privatnosti i Google Uslovi Korišćenja su primenjeni.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.