Srbija

31.08.2017. 06:57

N1

Autor: Nova Ekonomija

Ko je odgovoran što će građani Srbije platiti Grcima 40 miliona dolara odštete za RTB Bor?

Srbija

31.08.2017. 06:57

Kako je Srbija dozvolila da iz borskog ormana iskoči skelet težak 40 miliona dolara? Posle presude međunarodnog arbitražnog suda u korist grčkog Mitilineosa, iz Vlade odgovornost prebacuju na prethodne vlasti. Bivši ministri se ne sećaju slučaja. 

Podsećamo kako je grčka firma dobila posao u Boru u vreme vlasti Slobodana Miloševića.

Kako je Srbija došla u poziciju da izgubi arbitražni spor od grčke kompanije u slučaju Rudarsko-topioničarskog basena Bor uz obavezu plaćanja 40 miliona dolara odštete? 

U Vladi kažu da se radi o kosturu koji je iskočio iz ormana, i priča je brzo skliznula na teren politike.

Stručnjaci kažu da je orman trebalo redovno provetravati i podsećaju da se radi epilogu posla starog dve decenije, kada je grčka kompanija odlučila da posluje u Srbiji, koja je u to vreme još pod sankcijama.

Ministar energetike Aleksandar Antić kaže da je ovaj slučaj „još jedan od skeleta koji je iskočio iz ormara i problema iz prošlosti sa kojima se ova i prethodna vlada suočavaju”.

Zašto je, u stvari, grčki Mitilineos tužio i dobio spor protiv Srbije? Po ugovoru iz 1996. godine ta kompanija je u Bor dopremala koncentrat bakra, a RTB joj je naplaćivao preradu sirovine uz obaveznu isporuku bakra, srebra i zlata. Militaneos navodi da je Bor 2004. prestao da plaća svog partnera što se nastavilo do 2012.

„Problem je nastao zbog toga što je tadašnja vlada u periodu nakon 2004. godine na neki način zaustavila RTB Bor administrativnim merama da rešava svoje probleme sa grčkim kompanijama i na kraju je to došlo na naplatu“, objašnjava ministar Antić.

Stižu nam aveti iz prošlosti – u sličnom tonu se saopštenjem oglasilo i Ministarstvo privrede.

Generalni direktor RTB-a Blagoje Spaskovski, koji je i u to vreme bio na istoj funkciji, slušalicu danas ne podiže, a da se ne sećaju ničega tvrde i resorni ministri toga doba koje je kontaktirala N1. Prema presudi suda iz Ženeve, Srbija je kriva i zbog kršenja međunarodnog bilateralnog ugovora i nema pravo žalbe.

Preuzimanje delova teksta je dozvoljeno, ali uz obavezno navođenje izvora i uz postavljanje linka ka izvornom tekstu na novaekonomija.rs

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Pre slanja komentara, molimo vas da se upoznate sa pravilima komentarisanja i pravilima korišćenja sajta.

Sajt je zaštićen pomocu reCaptcha i Google. Google Politika Privatnosti i Google Uslovi Korišćenja su primenjeni.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.