Srbija

22.02.2025. 09:30

Nova ekonomija

Autor: Dunja Marić

Ko je sve uhapšen zbog korupcije: Grčić, Sotirovski i braća Stajić najzvučnija imena

Policajci odvode u lisicama Milorada Grčića, bivšeg direktora EPS-a u okviru akcije borbe protiv korupcije

Foto: VJT, MUP, snimak ekrana

Srbija

22.02.2025. 09:30

Od 12. februara do danas, više od 50 lica uhapšeno je zbog korupcije, u okviru akcije koju je nedeljama najavljivao predsednik Srbije Aleksandar Vučić. Među uhapšenima su bivši direktor EPS-a Milorad Grčić, nekadašnja gradonačelnica Niša Dragana Sotirovski i biznismen Aleksandar Papić, dok je velika većina uhapšenih javnosti nepoznata – poljoprivrednici, medicinske sestre, knjigovođe i osobe osumnjičene za pomaganje.

U subotu je policija uhapsila još pet osoba na teritoriji Vojvodine u okviru nastavka akcije borbe protiv korupcije, javila je Radio-televizija Srbije.

Sve je počelo privođenjem Milorada Grčića, predsednika opštine Obrenovac i bivšeg direktora Elektroprivrede Srbije. On je uhapšen zbog sumnje da je malverzacijama oštetio EPS za više od 100 miliona dinara.

U istoj akciji, uhapšeno je još 12 osoba. Jedan od njih je biznismen Aleksandar Papić, jer je, kako je tada navedeno, faktički vlasnik firme koja je dobijala nameštene tendere za EPS, u dogovoru sa Grčićem. Uhapšen je u njegov blizak saradnik Toni Apostolović.

U ovoj akciji, uhapšeni su i direktor Fudbalskog kluba Borac iz Lazarevca Dejan Bulatović i njegova supruga Kristina Bulatović, kao i Ivan Marinković, bivši predsednik ovog kluba i njegova supruga Katarina.

Hapšenje zbog požara u domu za stare

Samo dan kasnije, 13. februara, uhapšeni su službenici Ministarstva za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna prava. Uhapšena su, kako je saopštio MUP, tri inspektora socijalne zaštite Odeljenja za inspekciju, zbog postojanja osnova sumnje da su izvršili krivično delo zloupotreba službenog položaja. Takođe, uhapšena je i načelnica Odeljenja za inspekcijski nadzor. Oni su, kako se sumnja, omogućili rad Domu za smeštaj odraslih i starijih „Ivanović“ kod Barajeva bez posedovanja licence i ispunjavanja neophodnih uslova, među kojima je i saglasnost nadležnog ministarstva za planiranje zaštite od požara.

Kako se sumnja, oni su na ovaj način omogućili domu pribavljanje protivpravne imovinske koristi u iznosu većem od 1,5 miliona.

Podsećamo, u domu „Ivanović“ 20. januara je izbio požar u kom je poginulo osam korisnika, dok je njih sedmoro zadobilo teške povrede.

Hapšenja u Vojvodini

Akcija hapšenja nastavila se i 14. februara. Policija je tada izvršila pretres firmi Vladimira Vrbaškog, kontroverznog biznismena iz Vojvodine.

Pored Vrbaškog, još 22 lica osumnjičena su da su izvršenjem različitih dela na štetu Republičke direkcije za robne rezerve i poverilaca privrednih društava pribavili protivpravnu imovinsku korist Vrbaškom od više miliona evra.

Za osmoro osumnjičenih, tužilaštvo je tražilo pritvor, za jednu osobu kućni pritvor, a za Vrbaškim je raspisana poternica, s obzirom na to da ga policija nije pronašla.

Sutradan, 15. februara, nastavila se akcija u Vojvodini. Tada je uhapšen vlasnik poljoprivrednog gazdinstva Dragan Tikić, ali i čitava njegova porodica – ćerka, sin i supruga. Tikić i još 15 lica sumnjiče se da su različitim poreskim delima oštetili državni budžet za više od 218 milona dinara, a potom prikrivali poreklo stečenog novca.

U subotu, 22. februara, uhapšeno je još pet ljudi u vezi sa ovom istragom.

Po nalogu Posebnog odeljenja za suzbijanje korupcije Višeg javnog tužilaštva u Beogradu pripadnici UKP-a su u saradnji sa Poreskom policijim uhapsili B. I, D. I, S.R, S.K.K. i D.S.

Oni su, kako se sumnja, fiktivni vlasnici nekih od 66 poljoprivrednih gazdinstava koja su van sistema PDV i kojima je faktički upravljao Dragan Tikić ili članovi njegovog domaćinstva.

Određeno im je zadržavanje do 48 sati u kom roku će biti provedeni na saslušanje, javio je RTS.

Hapšenja na VMA i Komori medicinskih sestara

Nekoliko dana kasnije, 18. februara, pripadnici Uprave kriminalističe policije, po nalogu Višeg javnog tužilaštva u Beogradu, uhapsili su bivšu direktorku Komore medicinskih sestara Radmilu Ugricu, kao i knjigovođu komore. One se sumnjiče da su prebacivale sredstva komore na lične račune i pribavile korist od više desetina miliona dinara. Navodno su uzimale novac i iz humanitarne pomoći, namenjene članovima Komore.

Istog dana, Vojna policija ušla je na Vojno-medicinsku akademiju (VMA) i uhapsila načelnicu toksikologije Jasminu Jović Stošić zbog sumnje da je naplaćivala skuplje usluge građanima koji su dolazili po toksikološke analize.

Sutradan, 19. februara, uhapšeno je 16 osoba zbog sumnje da su u prodaji poljoprivrednih proizvoda izvšili poresku utaju i prevaru i tako oštetili budžet Srbije za skoro 200 miliona dinara.

Istog dana, objavljeno je da policija, po nalogu Posebnog odeljenja za suzbijanje korupcije Višeg javnog tužilaštva u Beogradu proverava poslovanje više od 50 firmi u različitim gradovima Srbije. Među tim firmama su i „Tončev grupa“ iz Niša i „Tončev gradnja“ iz Surdulice, u vlasništvu istaknutog socijaliste Novice Tončeva.

Uhapšena braća Stajić

Potom, dan kasnije, 20. februara, uhapšen je bivši sekretar Sekretarijata za poslove legalizacije u Beogradu Nemanja Stajić, zbog sumnje da je odobrio ozakonjenje niza nelegalno izgrađenih objekata. Uhapšen je i njegov brat Novak Stajić, kao i još šest osoba zbog sumnje da su gradili bez građevinskih dozvola. Glavni javni tužilac Višeg javnog tužilaštva u Beogradu Nenad Stefanović izjavio je da je od prodaje nelegalno ozakonjenih nekretnina Novak Stajić stekao protivpravnu imovinsku korist veću od 5,4 miliona evra.

Nekoliko sati kasnije, uhapšen je muškarac, odgovorno lice jednog preduzeća iz Čačka, zbog postojanja osnova sumnje da je zloupotrebom položaja odgovornog lica protivpravno prisvojio skoro 12 miliona dinara. On se sumnjiči da je, od polovine jula 2022. do kraja septembra 2023. godine, sa poslovnog računa svog preduzeća, na šalterima banaka i sa bankomata, neosnovano podizao gotovinu u ukupnom iznosu od 6.001.000 dinara, kao i da je sa računa istog preduzeća neosnovano izvršio prenos oko 5.891.000 dinara na poslovne račune tri preduzeća u kojima je, takođe, odgovorno lice. Na ovaj način je, kako se sumnja, stvorio uslove da izbegne plaćanje potraživanja četiri privredna društva koja je na ovaj način oštetio za 8.321.058 dinara.

Uhapšena bivša gradonačelnica Niša

Poslednja u nizu akcija jesu hapšenja u Nišu. U ovom gradu uhapšena su četiri lica zbog postojanja osnova sumnje da su izvršila krivično delo zloupotreba službenog položaja. Jedna od uhapšenih je bivša gradonačelnica Niša Dragana Sotirovski. Kako se sumnja, Sotirovski je iskorišćavanjem svog službenog položaja u periodu od 16. marta 2022. godine do 9. jula 2024. godine, angažovala preduzetničku radnju „D. N. PR radnja za instalacione radove Vodomonteri“ i privredno društvo „Sim puk gradnja“, čiji su vlasnici zakođe uhapšeni, za izvođenje različitih građevinskih radova na teritoriji Grada Niša.

„D. S. je, kako se sumnja, angažovala navedene firme primenjujući odredbe Zakona o smanjenju rizika od katastrofa i upravljanju vanrednim situacijama i drugih propisa po ovom Zakonu, a ne primenjujući Zakon o javnim nabavkama, iako se u navedenim situacijama nije radilo o vanrednim situacijama, već o investicionom održavanju, zatim proširenju vodovodne i kanalizacione mreže, izgradnji nove kanalizacione mreže upotrebljenih voda i izgradnji potporne konstrukcije“, navodi se u saopštenju MUP-a.

Ko je Aleksandar Papić, biznismen uhapšen „u borbi protiv korupcije“: Saradnik Nebojše Stefanoviča

Preuzimanje delova teksta je dozvoljeno, ali uz obavezno navođenje izvora i uz postavljanje linka ka izvornom tekstu na novaekonomija.rs

Komentari(2)

  1. Po nagoveštaju ΛV zbog korupcije su uhapšeni više od dvadeset viđenih funkcionera, biznismena i slobodnih strelaca. Svakako najčuvenijih od uhapšenih su svakako „pečenjar“ Grčić i Dragana Sotirovski. Po pitanju kriminala ništa nije rađeno, možda je to sledeća faza pripitomljavanja aktivnih i pasivnih kriminalaca. Niko ne pominje aktera upropašćavanja RTB Bor, njegovo uništenje i poklanjanje kinezima, tu su uključeni tadašnji čelnici kombinata bakra i deo vladejačke strukture zemlje. Za uništenje MIN Niš, EI Niš, 14 Oktobar Kruševac, Magnohrom Kraljevo i mnogo drugih, činioce niko ne pominje, zaboravili ih.

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Pre slanja komentara, molimo vas da se upoznate sa pravilima komentarisanja i pravilima korišćenja sajta.

Sajt je zaštićen pomocu reCaptcha i Google. Google Politika Privatnosti i Google Uslovi Korišćenja su primenjeni.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.