Koalicija za slobodu medija zatražila je da Ministarstvo unutrašnje i spoljne trgovine produži rok za javnu raspravu o Zakonu o oglašavanju koju je pokrenulo u ponedeljak, 30. septembra 2024. sa minimalnim zakonskim rokom od 20 dana. Kao propuste koje treba izdvojiti koalicija navodi te da u Zakonu nije obuhvaćeno kreiranje regulatornog okvira u oblastima javnog obaveštavanja i oglašavanja organa javne vlasti i političkog oglašavanja, kao i da u procesu e-konsultacija nije usvojen nijedan predlog Koalicije za slobodu medija i Crte.
Koalicija je već upozoravala da je Ministarstvo unutrašnje i spoljne trgovine osnovalo Radnu grupu za izmene i dopune Zakona o oglašavanju, bez medijskih udruženja i bez obaveštenja Ministarstva informisanja i telekomunikacija, koje je nadležno za implementiranje Medijske strategije, a u kojoj se četiri aktivnosti vezuju za oblast oglašavanja.
Koalicija je posebno naglasila da je više puta dobila „obećanje“ od Vlade Srbije i tadašnje premijerke Ane Brnabić, da će biti uspostavljena koordinacija među radnim grupama, osnovanim upravo zbog izmena i dopuna medijskih i drugih relevantnih zakona koji se pominju u Medijskoj strategiji.
Deo obećanja bio je da će i predstavnici medijskih udruženja Asocijacije medija i Lokal presa biti kooptirani u članstvo radne grupe.
„Godinu i četiri meseca kasnije, odnosno godinu i šest meseci od formiranja radne grupe i puštanja Zakona o oglašavanju u javnom raspravu, status je isti kao na početku: bez transparetnosti procesa, bez koordinacije sa Ministarstvom informisanja i telekomunikacija, naravno i bez novih predstavnika medijskih udruženja… Sam proces vođen je neformalno, dakle, bez zapisnika sa svih sednica, bez usaglašenog dnevnog reda, baš onako kako ne priliči ozbiljnim institucijama i ozbiljnim zadacima“, navedeno je u saopštenju.
Među propustima svakako treba izdvojiti je da u Zakonu nije obuhvaćeno kreiranje regulatornog okvira u oblastima javnog obaveštavanja i oglašavanja organa javne vlasti i političkog oglašavanja, a u procesu e-konsultacija nije usvojen nijedan predlog Koalicije za slobodu medija i Crte, naveli su iz koalicije.
Smatraju da je za početak neophodno da se produži rok za javnu raspravu, kako bi svi zajedno mogli da dođu do prihvatljivih rešenja, koja podrazumevaju profesionalan, ozbiljan i temeljan rad, a na kraju i kompromis svih aktera u važnom procesu za budućnost medijske scene Srbije.
Koaliciju za slobodu medija čine: Asocijacija medija, Asocijacija onlajn medija (AOM), Nezavisno društvo novinara Vojvodine (NDNV), Nezavisno udruženje novinara Srbije (NUNS), Poslovno udruženje Asocijacija lokalnih i nezavisnih medija „Lokal Pres“, Fondacija Slavko Ćuruvija i GS KUM Nezavisnost.