Zna se da će iz budžeta u narednoj godini četiri milijarde dinara biti izdvojeno za RTS i RTV, ali još nije poznato koliku će pretplatu plaćati građani.
Iz javnog servisa poručuju da im je pretplata neophodna i optužuju ministarstvo kulture za nerazumevanje.
Koliko je javnom servisu potrebno za funkcionisanje? To ne znaju ni u samom RTS-u. Kažu, zavisi šta očekujete.
„RTV i RTS su doneli odluku da taksa iznosi 500 dinara i MMF je imao primedbu na visinu takse, zato je premijer otišao na cifru od 150 dinara“, kaže direktor RTS-a Dragan Bujošević.
I baš je premijer, podseća Bujoševićc, obećao dva izvora finansiranja – taksu odnosno pretplatu i novac iz budžeta.
Upravo će iz državne kase u 2016. javni servisi dobiti oko 33 miliona evra. Istovremeno se postavlja pitanje kako će RTS rešiti problem viška zaposlenih.
„RTS ima oko 3.300 zaposlenih, HRT oko 3000. HRT je imao prihod od 217 miliona evra, a RTS 56 miliona“, kaže Bujošević.
Istovremeno, u Hrvatskoj pretplata iznosi 11 evra mesečno. Plaća je preko 90 odsto građana.
„Prosečan građanin veruje HRT-u kao mediju, što mu daje osećaj da mu se taj novac vraća kao obilje dobrog sadrazaja koji ga podstiče na društvenu aktivnost“, kaže direktor HRT-a Goran Radman.
Ukoliko se od građana očekuje da plaćaju javni servis direktno iz džepa ili iz budžeta, ili na oba načina, onda je važno da znaju i kako se on troši, objašnjava ekonomista Aleksandar Stevanović.
„Šta će se proizvoditi, po kojim cenama, koliko zaposlenih, kako planiraju da smanjuju troškove, oni samo kažu treba nam toliko i ako ne dobiju nema nista od rada“, kaže Stevanović.
Koliko će iznositi taksa za RTS trebalo bi da odluči Ministarstvo kulture.
Neokolonijalizam klasični, školski primer od strane kineza je u Srbiji u gradu Boru sa kombinacijom rasizma jer se za sve pitaju Kinezi
Dobili su RTB Bor na poklon sa hotelima i najboljim zemljištem u Brestovačkoj banji i na Borskom jezeru sa obavezom investiranja dok su okolna zemljišta stranih investitora platili više milijardi dolara. Zagadjuju i truju, izvoze iisključivo osnovni proizvod – katodni bakar, dovode više hiljada svoje radne snage a borani traže posao van Bora. Da bude tragedija veća Država im je poklonila višespratnu zgradu instituta za život i spavanje kineskih radnika??!
Molba direktoru DFC Džonu Jovanoviću, SAD i EU da proverite ove navode I INTERVENIŠU I SPASU BOR