Energetska zajednica može sa predloži sankcije i oduzimanje fondova Srbiji, što je pokazao i primer Bosne i Hercegovine koja je na ovaj način kažnjena prošle godine, rekao je direktor Sekretarijata Energetske zajednice Janez Kopač.
Sekretarijat Energetske zajednice ne odlučuje o sankcijama, već ih predlaže. O njima se prvo diskutuje u Savetu EU, a ukoliko je reč o EU fondovima ako se mere usvoje u Savetu kao što je bio slučaj prošle godine za Bosnu i Hercegovinu na predlog Sekretarijata, uvode se čak i bez glasanja na Ministarskom savetu Energetske zajednice“, objasnio je Kopač.
On je ranije najavio mogućnost da se Srbija kazni zbog kašnjenja u razdvajanju delatnosti u Srbijagasu.
Ministar energetike Srbije Aleksandar Antić odgovorio je na to rekavši da „u ugovoru o osnivanju EZ i svim aktima po kojima ta zajednica funkcioniše reči kazna i sankcije ne postoje“, da Sekretarijat samo predlaže mere, i da Srbija pitanje IPA fondova rešava direktno sa Briselom.
Direktor Sekretarijata EZ rekao je da se u ugovoru te organizacije pominje reč mere, i da se njome označavaju kazne.
„Mere su sankcije, a rezultat se ne menja u zavisnosti od toga koja reč se upotrebi“, naveo je Kopač u pisanoj izjavi.
Na pitanje da li je Sekretarijat već imao kontakte sa Briselom o nedovoljnoj primeni propisa u Srbiji rekao je da su kontakti stalni.
„Sekretarijat Energetske zajednice procenjuje usklađenost energetskog zakonodavstva Srbije sa pravnom tekovinom EU i ovi nalazi se odražavaju u Izveštajima o napretku u pristupanju EU. Sekretarijat Energetske zajednice i Evropska komisija zajedno rade“, naveo je Kopač.
Kada je reč o uticaju moguće mere ukidanja refundiranja troškova za putovanja na sastanke, Antić je rekao da je taj iznos 2015. iznosio 5.027 evra, dok Kopač navodi iznos između 30.000 i 40.000 evra, navodeći da je reč o pokrivanju troškova hotela i avionskih karti za učešće jednog, a ponekad i dva, predstavnika zemlje za sastanke, kojih tokom godine ima do 70.