Srbija

03.02.2022. 09:44

ICT Hub

Autor: Nova Ekonomija

Korak bliže prvom srpskom superklasteru

Javni poziv za pilot superklastere u najperspektivnijim tehnološkim oblastima je u tokuProjekat Srbija Inovira je prošle godine započeo misiju unapređenja domaće ekonomije. Pokrenut od strane ICT Hub-a uz podršku USAID-a, ...

ICT Hub

Srbija

03.02.2022. 09:44

Projekat Srbija Inovira je prošle godine započeo misiju unapređenja domaće ekonomije. Pokrenut od strane ICT Hub-a uz podršku USAID-a, projekat ima za krajnji cilj osnaživanje domaće privrede kroz razvoj inovacija. Da bi cilj bio ostvaren, u prvi plan je postavljen superklaster – globalno dokazan ekonomski model koji inicira saradnju svih učesnika inovacionog ekosistema. Superiornost superklastera se ogleda u činjenici da se unutar njegovog okruženja sinergetski rešavaju poslovni problemi koje pojedinačni članovi ne mogu sami da prevaziđu. 

Međutim, kako bi superklaster iskazao pun potencijal, neophodno je da okuplja isključivo najperspektivnije inovaciono-tehnološke oblasti. Odabir tih oblasti u Srbiji bio je baziran na višemesečnom, sveobuhvatnom istraživanju koje je urađeno u saradnji sa Centrom za istraživanje javnih politika i razgovorima sa relevantnim stručnjacima iz oblasti inovacija. Uzevši u obzir sve faktore, odabrana su četiri domena.

Web3 i blockhain tehnologije

Web3 i blockchain tehnologije donose revoluciju u polja stvaranja i razmene vrednosti i postaju neophodni činilac savremenog života. Decentralizacijom interneta stvaraju se prilike za razvoj u brojnim tradicionalnim industrijama kao što su: finansije, obrazovanje, zdravstvo, ali i državna uprava, sajber bezbednost, transport i druge.

Snažna inženjerska baza i zajednica više od 100 timova koji su aktivni u ovom domenu, predstavljaju veliki potencijal za Srbiju da zauzme lidersku poziciju na globalnom tržištu i bude predvodnik nove generacije interneta.

Visoka tehnologija u poljoprivredi i industriji hrane

Tradicija, znanje i povoljni prirodni uslovi su oduvek bili snažan oslonac Srbije u oblasti poljoprivrede i industrije hrane. Dodatno, rezultati naših inovatora i kompanija pokazuju da u ovom domenu postoji veliki dodatni potencijal za inovativni rast. 

Ovaj domen obuhvata sve aktivnosti različitih aktera inovacionog ekosistema usmerene ka upotrebi različitih savremenih tehnologija i rešenja baziranih na njima, u cilju unapređenja čitavog lanca vrednosti u poljoprivredi i industriji hrane, uključujući usavršavanje postojećih i stvaranje novih proizvoda, usluga, tehnologija, poslovnih procesa i modela, u oblasti primarne (poljoprivrede), preko prerade i proizvodnje hrane, pa sve do trgovine. 

Gejming okruženje i virtuelna realnost

Prepoznavanje od strane Startup Genome-a treću godinu zaredom je potvrda da fokus na ovu oblast može dodatno ojačati kapacitete za stvaranje globalno konkurentnih video igara. 

Ali, gejming nisu samo video igre. To su i tehnologije koje se primenjuju i u drugim industrijama – od trgovine, marketinga i industrije zabave, preko serious gaming-a i EdTech-a, pa sve do MedTech-a i mnogih drugih. Gejming koncepti prelaze u druge industrije i gejmifikacijom unapređuju iskustvo, efikasnost i otvaraju nove prilike za rast. Konstantan razvoj virtuelne realnosti i iščekivanje njene široke upotrebe otvoriće nove horizonte i ova dva trenda moraju se posmatrati zajedno za kompletnu sliku o raspoloživom potencijalu.

Napredna rešenja u medicinskoj tehnologiji i biotehnologiji

Zdravlje kao univerzalni prioritet savremenog društva kreira tržišnu priliku da eksperti i talenti svoje znanje stave u službu ostvarivanja plemenitih ciljeva, istovremeno stvarajući dodatnu vrednost. 

Ovaj domen uključuje farmaceutsku industriju, BioTech, MedTech i HealthTech i karakteriše ga dug i kompleksan proces razvoja od ideje do izlaska na tržište, kao i velika skalabilnost. Uz dodatni fokus na ove oblasti, multidisciplinaran pristup i podršku inovacija, šanse za rešavanje brojnih zdravstvenih problema sa kojima se čovečanstvo suočava značajno rastu.

Srbija zove najbolje!

Konzorcijumi iz ovih oblasti, sačinjeni minimalno od: startupa, kompanije i akademsko-naučne institucije, učestvovaće u pilot superklasterima od aprila 2022. do juna 2023. Cilj je da, nakon testiranja u realnom poslovnom okruženju, bude odabrana oblast u kojoj će Srbiji biti prepoznata kao globalni inovacioni lider. 

Srbija Inovira poziva zainteresovane konzorcijume da se prijave za pilot superklastere. Javni poziv traje do 28. februara 2022. 

srbijainovira.rs/javni-poziv

Preuzimanje delova teksta je dozvoljeno, ali uz obavezno navođenje izvora i uz postavljanje linka ka izvornom tekstu na novaekonomija.rs

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Pre slanja komentara, molimo vas da se upoznate sa pravilima komentarisanja i pravilima korišćenja sajta.

Sajt je zaštićen pomocu reCaptcha i Google. Google Politika Privatnosti i Google Uslovi Korišćenja su primenjeni.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.