Srbija

14.09.2023. 15:45

N1

Autor: Čedomir Savković

Krastavci iz Srbije zaustavljeni prilikom uvoza u Sloveniju

Razlog: povišeno prisustvo supstance koje suzbija plamenjaču

Foto: Pixabay

Srbija

14.09.2023. 15:45

Evropski sistem za brzo uzbunjivanje u trgovini hranom (RASFF), saopštio je da je na granici sprečen izvoz svežih krastavaca iz Srbije koji su bili namenjeni slovenačkom tržištu, a kao razlog navodi se prisustvo fungicida metalaksila u tom povrću, koje je veće od dozvoljenog.

RASFF navodi da je posle kontrole na granici naloženo da se krastavci unište, preneo je N1.

Kako se navodi, metalaksil na sajtu RASFF nije označen kao opasan, ali je u krastavcima pronađena veća količina od dozvoljene.

Kako je preneo naš portal, ranije je najavljeno da će svi koji profesionalno koriste pesticide morati da prođu odgovarajuću obuku. Ipak, teško je doći do zvaničnih podataka da su takve masovnije obuke do sada održane, iako su one najavljivane u nekoliko navrata od 2019. godine.

Dozvoljena količina ovog fungicida je 0,01 miligrama po kilogramu, a kontigent robe sadržao je 0,025.

Metalaksil je fungicid iz hemijske grupe acilalanina, koji deluje preventivno i kurativno. Koristi se za zaštitu od bolesti tipa plamenjače.

Pre izvesnog vremena, sprečen je izvoz breskvi iz Srbije u Hrvatsku zbog upotrebe pesticida hlorpirifosa, potvrdila je tada Fitosanitarna inspekcija.

Zbog istog pesticida sprečen je i izvoz jedne pošiljke šljiva, a Ministarstvo poljoprivrede saopštilo je da je dozvolilo njegov uvoz u Srbiju, kako bi se zaštitili zasadi šećerne repe.

Preuzimanje delova teksta je dozvoljeno, ali uz obavezno navođenje izvora i uz postavljanje linka ka izvornom tekstu na novaekonomija.rs

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Pre slanja komentara, molimo vas da se upoznate sa pravilima komentarisanja i pravilima korišćenja sajta.

Sajt je zaštićen pomocu reCaptcha i Google. Google Politika Privatnosti i Google Uslovi Korišćenja su primenjeni.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.