Srbija

17.12.2024. 11:24

eKapija

Autor: Nova ekonomija

Kredit od 105 miliona evra za Srbiju: EBRD odobrila sredstva za izgradnju solarno-termalne elektrane u Novom Sadu

Novčanice evra u ruci Foto: Pexels

Pokušaj da se ova finansijska „šargarepa“ pretvori u štap nije nov.

Srbija

17.12.2024. 11:24

Evropska banka za obnovu i razvoj (EBRD) je odobrila Srbiji kredit u tranšama do ukupnog iznisa od 105 miliona evra za finansiranje izgradnje solarno–termalne elektrane sa 38.600 kvadratnih metara kolektorskog polja u Novom Sadu, objavila je danas eKapija.

Kako je saopšteno iz ove banke, kredit je odobren u korist JKP Novosadska Toplana, koja je u vlasništvu Grada Novog Sada. Sredstva zajma će se koristiti za finansiranje izgradnje solarno–termalnog postrojenja u Novom Sadu, sa 38.600 m2 kolektorskih polja, sezonskim skladištem toplote, toplotnom pumpom i električnim kotlom.

Projekat je inače, deo Okvira zelenih gradova i uključen je u Akcioni plan zelenih gradova, koji izrađuje Grad Novi Sad. Očekuje se da Projekat bude sufinansiran iz sredstava investicionog granta Evropske unije kroz Investicioni okvir za Zapadni Balkan.

Kako se navodi u tehničkoj dokumentacji, koju je objavio EBRD, na početku realizacije projekta, sezonsko akumulaciono skladište toplotne energije (Seasonal Pit Thermal Energy Storage-PTES) biće napunjeno prečišćenom vodom iz Dunava, kapaciteta oko 850.000 m3. Voda, koja se proizvodi u postoćim postrojenjima TE-TO Novi Sad, ostaće uskladištena tokom celog veka trajanja postrojenja, uz minimalne gubitke usled isparavanja, što će zahtevati povremeno dopunjavanje.

Prema Studiji izvodljivosti, za PTES je neophodno oko 15 hektara zemljišta, dok će za solarno-termalnu elektranu biti potrebno dodatnih 7,4 hektara, a za tehničko postrojenje oko 0,45 hektara. Sva predviđena zemljišta su u državnom vlasništvu i trenutno su izdata u zakup.

„Tokom iskopavanja podzemnog dela PTES-a postoji rizik od prodora podzemnih voda. Kako bi se ovi rizici izbegli, projektovanje će uključivati odgovarajuće mere u skladu sa Planom upravljanja životnom sredinom i društvom (ESAP). U skladu sa tim planom, predviđene su mere za sprečavanje zagađenja i upravljanje opasnim materijama tokom izgradnje, rada i održavanja postrojenja. Za sve faze projekta biće izrađeni planovi za upravljanje otpadom, a izvođači radova biće pod stalnim nadzorom kako bi se obezbedilo poštovanje zakona o upravljanju otpadom“, navodi se.

Radi zaštite od poplava, duž reke Dunav izgrađen je nasip visine 8 metara, dizajniran, kako piše, da izdrži stogodišnje vode.

EBRD okupila regionalne partnere na konferenciji „Mladi u biznisu“ u Crnoj Gori

Preuzimanje delova teksta je dozvoljeno, ali uz obavezno navođenje izvora i uz postavljanje linka ka izvornom tekstu na novaekonomija.rs

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Pre slanja komentara, molimo vas da se upoznate sa pravilima komentarisanja i pravilima korišćenja sajta.

Sajt je zaštićen pomocu reCaptcha i Google. Google Politika Privatnosti i Google Uslovi Korišćenja su primenjeni.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.