Srbija

06.08.2024. 09:07

BizLife

Autor: Nova ekonomija

Kvadrati poskupljuju svuda u svetu, ali najbrže u Srbiji

Zgrada u izgradnji Paola Felix Meza/Nova ekonomija

Srbija

06.08.2024. 09:07

Srbija drži prvo mesto po skoku cene kvadratnog metra stana u periodu od 2023. do 2024. godine. Litvanija je na drugom mestu, dok je Rumunija treća, prema analizi Deluxe Holiday Homes koja koristi podatke Banke za  međunarodnih poravnanja (BIS) i Numbeo-a, prenosi portal Bizlife.

U Srbiji su cene stanova po kvadratnom metru porasle za 82,66 odsto od 2023. do 2024. godine, na oko 3.721 evra, međutim, čini se da prosečni prihod nije ispratio taj tok, i iznosio je u proseku 764 evra mesečno.

Iako je Srbija zabeležila najveći rast cena stanova tokom godine, Švajcarska je i dalje zadržala najvišu cenu kvadratnog metra od 18.781 evra, kao i najviši prosečni prihod i troškove života, piše Euronews.

Jedan od glavnih razloga za snažan rast cena stanova u Srbiji je to što su kamate na stambene kredite i dalje prilično niske.

Ovo je često jedan od najisplativijih načina za ulaganje deviza u Srbiji, jer devizna štednja zarađuje vrlo malo u bankama.

Nedostatak drugih pogodnih investicionih mogućnosti takođe je doveo do dodatnog interesovanja za sektor nekretnina.

Rat Rusije i Ukrajine je takođe doveo do velikog priliva Rusa i Ukrajinaca koji su krenuli da iznajmljuju stanove u Srbiji u poslednjih nekoliko meseci.

Litvanija

Cene stanova u Litvaniji su porasle za 75,78 odsto od 2023. do 2024. na 4.460 evra, pri čemu su troškovi života u proseku bili nešto veći nego u Srbiji i iznosili su 762 evra mesečno.

Međutim, prosečne plate su bile skoro duplo veće od srpske i iznosile su od 1.496 evra mesečno.

Cene stanova u Litvaniji su porasle iz više razloga u poslednjih nekoliko meseci. Jedan od glavnih faktora je relativno snažan rast plata u pojedinim sektorima, radi usklađivanja sa većom inflacijom.

U zemlji su takođe značajno porasli troškovi građevinskog materijala, kao i cena rada. U poslednjih nekoliko godina, mnogo više IT kompanija postavilo je bazu u Viljnusu i drugim većim gradovima, zbog relativno jeftinih operativnih troškova. Kao rezultat toga, došlo je do priliva zaposlenih i njihovih porodica koje traže stanove u tim područjima.

Rumunija

Na trećem mestu je Rumunija, sa skokom cena stanova od 74,50 odsto, na 2.934 evra po kvadratnom metru.

Međutim, troškovi života u toj zemlji su i dalje bili znatno niski u poređenju sa zapadnoevropskim zemljama i iznosili su 625 evra, mesečno.

S druge strane, prosečan prihod je takođe bio umereno nizak i iznosio je 1.007 evra.

Cene stanova u Rumuniji su zabeležile veliki porast u poslednjih nekoliko godina zbog povećane potražnje i nedostatka novih stanova.

To je uglavnom bilo zbog većih troškova izgradnje, kao i nedostatka radne snage i nepodržavajućih fiskalnih mera.

Porast razvoja infrastrukture u poslednjih nekoliko godina i rast plata donekle su doveli do povećanja potražnje u sektoru nekretnina u poslednje vreme.

Preuzimanje delova teksta je dozvoljeno, ali uz obavezno navođenje izvora i uz postavljanje linka ka izvornom tekstu na novaekonomija.rs

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Pre slanja komentara, molimo vas da se upoznate sa pravilima komentarisanja i pravilima korišćenja sajta.

Sajt je zaštićen pomocu reCaptcha i Google. Google Politika Privatnosti i Google Uslovi Korišćenja su primenjeni.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.