U Specijalnom sudu u Beogradu suđenje za ubistvo novinara Slavka Ćuruvije nastavljeno je danas svedočenjem bivšeg komandanta Jedinice za specijalne operacije Milorada Ulemeka Legije.
Ćuruvija je ubijen 11. aprila 1999, a za njegovo ubistvo Tužilaštvo za organizovani kriminal tereti tadašnjeg načelnika Državne bezbednosti Radomira Markovića, ondašnjeg načelnika beogradskog centra DB Milana Radonjića i bivšeg glavnog inspektora Druge uprave DB Ratka Romića. Po optužnici, Ćuruviju je ubio Miroslav Kurak, a saučesnik mu je bio Romić.
Ulemek, koji u Zabeli izdržava dugogodišnju zatvorsku kaznu za ubistvo premijera Zorana Đinđića i druge zločine, rekao je da o ubistvu Ćuruvije nema konkretna saznanja i dokaze ali da ima posrednih saznanja do kojih je došao u razgovoru sa tadašnjim neposrednim starešinom Radetom Markovićem.
Ulemek je kazao da ga je u 2000. godini Marković pozvao radi nekog hapšenja i da je potom pitao Makrovića ko će biti navigatori, odnosno osobe koje će da pomožu i asistiraju prilikom hapšenja.
„On mi je rekao: ‘Oni Radonjini što su ubili Ćuruviju“, rekao je Ulemek i dodao da je potom izašao iz kancelarije i ispred vrata zatekao Romića i Kuraka sa kojima je kratko popričao.
Pre početka svedočenja Ulemeka, Radomir Marković i njegov advokat Vladimir Marinkov zatražili su da kao svedok bude ispitana članica Komisije za istraživanje ubistva novinara Ljiljana Smajlović koja je bila u publici. Oni su rekli da Ljiljana Smajlović treba da bude ispitana jer je u javnosti iznosila „neke stvari vezane za slučaj“.
Odbrana oštećenih i tužilac usprotivili su se tom predlogu, a sudsko veće saopštilo je da će o tome odluku doneti u daljem postupku.
Ljiljana Smajlović je potom napustila sudnicu.
Odbrana okrivljenih zatražila je da iz zvaničnih spisa bude izdvojen Ulemekov iskaz dat 2014. godine u Zabeli, jer on tada nije bio oslobođen čuvanja državne tajne, a iskaz su uzimala dva zamenika tužioca na saslušanju koje je počelo u 18.10, odnosno noću i u nehumanim uslovima.
Tužilaštvo i advokati oštećenih usprotivili su se tom predlogu, objasnivši da je svedok bio upozoren na obavezu čuvanja državne tajne i da je mogao da ne odgovara.
Sudsko veće odlučilo je da Ulemek počne da svedoči, a da će tom predlogu naknadno da se izjasni.