Lekari opšte prakse u Srbiji nedovoljno znaju o lečenju mentalnih poremećaja, ali ni država ne izdvaja dovoljno novca za službe za mentalno zdravlje, samo su neke od slabosti ovog sistema.
Kako se navodi u Programu o zaštiti mentalnog zdravlja u Republici Srbiji za period 2019-2026. godine koji je pre nekoliko dana usvojila Vlada Srbije, mali je broj udruženja koja se bave mentalnim zdravljem, a o fondovima za mentalno zdravlje najčešće odlučuju ljudi koja se ne bave zaštitom mentalnog zdravlja.
Primećeno je i da su nedovoljno dobri uslovi u velikim psihijatrijskim bolnicama i ustanovama socijalne zaštite (domovima) gde dugotrajno borave lica sa hroničnim psihozama i intelektualnim poremećajima.
Ocenjuje se i da je nezadovoljavajući nivo poštovanja ljudskih prava lica sa mentalnim poremećajima iako je „poboljšano“ poštovanje ljudskih prava u psihijatrijskim ustanovama.
Između ostalog, ne postoje uslovi za ranu detekciju i intervencije u slučajevima povišenog rizika za psihozu. Takođe, nedovoljno su razvijene službe za detekciju ranih razvojnih poremećaja, njihovu terapiju i pružanje ranih intervencija.
Kad je reč o mladima, nedovoljan je broj službi za pružanje pomoći adolescentima sa problemima mentalnog zdravlja.
Otuda su i preporuke stvaranje centara za mentalno zdravlje u zajednici, zatim započeti postepeno smanjivanje broja postelja u velikim bolnicama i broja korisnika u ustanovama socijalne zaštite, kao i vršiti kontinuiranu edukaciju izabranih lekara i drugih zdravstvenih radnika.
Mentalni poremećaji predstavljaju veliki javno-zdravstveni problem, kako u svetu, tako i u našoj zemlji, navodi se u dokumentu. Pojavljuju se u ranom dobu, obolelima je narušen kvalitet života, veliki su ekonomski troškovi po društvo zbog skupih bolničkih troškova lečenja, oboleli su često nezaposleni, smanjena im je radna sposobnost itd.
PROČITAJTE JOŠ: LEKARSKO DRUŠTVO TRAŽI UVOĐENJE PORODIČNOG LEKARA
AUF WIEDERSEHEN SRBIJA!
Auf Wiedersehen!
Auf Wiedersehen!