Vesti iz zemlje

07.07.2022. 14:43

FoNet

Autor: Nova Ekonomija

Lučić: Telekom nije dužnička tempirana bomba

Foto: Telekom Srbija

Generalni direktor Telekoma Srbija Vladimir Lučić negirao je tvrdnje da je Telekom „tempirana bomba“ sa 1,9 milijardi evra duga, i poručio da može da diskutuje „samo [o] proceni dugovanja od 1,455 milijardi evra“ koja proističe iz finansijskih izveštaja za 2021.godinu.

On je u intervjuu za agenciju FoNet precizirao da se ta suma odnosi na bankarske kredite u vrednosti od 1,266 milijardi evra i 23,5 milijarde dinara korporativnih obveznica, koje je Telekom domaćem tržištu emitovao krajem septembra 2020. godine.

On je rekao i da Telekomova strategija razvoja, koju sprovode od 2018. godine, podrazumeva da se deo duga refinansira kreditima, a deo korporativnim obveznicama.

„U aprilu ove godine potpisali smo ugovor sa svim najvećim zapadnoevropskim bankama koje posluju u Srbiji, vredan 673 miliona evra, kojim se refinansiraju stari krediti“, kazao je Lučić, uz napomenu da je taj kredit odobren na šest godina bez ikakve garancije, a na osnovu finansijskih rezultata iz prošle godine.

Prema njegovim rečima, Telekom Srbija je u maju ove godine već bio spreman da izađe na „jednu EU berzu“ sa 500 miliona evra vrednim korporativnim obveznicama, takođe namenjenim za refinansiranje i bez dodatnog obezbeđenja.

Podsećamo, potpredsednica Stranke slobode i pravde (SSP) Marinika Tepić ove nedelje je saopštila da je dug Telekoma sada skoro 1,9 milijardi evra, odnosno da je ta kompanija „još jedna „tempirana bomba za građane, poput EPS-a“.

Telekom planira da se zaduži još 500 miliona evra
Šta znači smena na čelu Telekoma Srbije?
Telekom srlјa u propast

Da bi se putem obveznica zadužio za 500 miliona evra „na jednoj EU berzi, Telekom je prošao provere „najrenomiranijih svetskih revizorskih kuća“.

„I sad zamislite priču o nekim navodno spornim finansijskim rezultatima, a na osnovu tih rezultata nas ‘jure’ najveće finansijske institucije, prolazimo oditing najstrožijih kuća, i pripremili smo sve za izlazak na EU berzu, ali je to odloženo samo zbog nestabilne situacije usled rata u Ukrajini“, rekao je Lučić.

„KAKO NISMO POD PRITISKOM OKO NOVCA, A ŽELIMO DA REFINANSIRAMO DEO RANIJE UZETIH KREDITA, REŠILI SMO DA PRIČEKAMO KRAJ GODINE, KADA SVI MISLE DA ĆE BITI BOLJE VREME ZA TRŽIŠTE KAPITALA“, DODAO JE ON I PREDVIDEO DA ĆE „SVI BITI IZNENAĐENI KOLIKO ĆE [TELEKOM] DOBRO PROĆI“.

Podsećamo, Nova ekonomija je u svojoj analizi ukazala da je Telekom promenom amortizacionih stopa u decembru 2020. godine popravio neto rezultat za 50 do 60 miliona evra. 

Prema analizi ekonomskog konsultanta Bogdana Petrovića, da nije toga bilo, Telekom bi ostvario gubitak, jer je ukupna dobit pre oporezivanja bila samo 5,9 milijardi dinara (50 miliona evra).

Telekom Srbija: Održivost poslovanja na ivici

Na ocene da Telekom Srbija menja računovodstvene standarde kako bi finansijske rezultate prikazao boljim nego što jesu, Lučić navodi da kompanija kojom upravlja „radi finansijske izveštaje prema standardima koje primenjuju Dojče Telekom, Telenor i bilo koja velika korporacija“.

„Ne radimo ništa što ne rade veliki operateri“, rekao je Lučić, uz najavu da će Telekom Srbija na ime dividendi ove godine isplatiti 6,7 milijardi dinara, kao i 2,8 milijardi evra za poreze i dažbine.

Prema njegovoj oceni, zato je „apsolutno je neutemeljeno govoriti da će bilo koje dugovanje Telekoma Srbija ići na teret države i građana“, budući da „pokazatelji… poslovanja govore, ne samo da smo sposobni da izmirujemo svoje obaveze, već da smo jači nego ikada“.

Ostaje, međutim, pri tome da ne komentariše navode da je Telekom Srbija za prava na Premijer ligu platio 600 miliona evra i ponavlja da su prava otkupljena na transparentnom tenderu, u trajanju od šest godina i za šest zemalja regiona.

„Zahvaljujući Premijer ligi, u poslednje vreme dobijamo po 10.000 novih korisnika mesečno“, rekao je Lučić, koji očekuje da će do avgusta, kada kreću utakmice, Telekom biti prisutan u pet miliona domaćinstava u regionu.

Skreće pažnju i na projekte širenja 4G i uvođenja 5G mreže, s obzirom na tvrdnje iz SBB da tender za 5G kasni, jer država želi da „zaštiti“ svog operatera.

Ovu tvrdnju je u intervjuu za najnoji broj Nove ekonomije izneo Milija Zeković, izvršni direktor kompanije SBB.

Milija Zeković (SBB): Uvođenje 5G odlaže se zbog Telekoma

„Evropska investiciona banka nam je, ne tražeći nikave garancije, za sada jedinima na Zapadnom Balkanu, odobrila 70 miliona evra kredita za širenje 4G i uvođenje 5G mreže… Trenutno imamo za trećinu više sajtova gde će biti pušten 5g od Yettel-a i A1, za razliku od SBB, koji nema nijedan i koji želi da rentira našu mrežu, o čemu su pregovori u toku“, rekao je Lučić.

Na pitanje da li će Telekom Srbija, zbog inflacije, povećavati cene usluga, Lučić je odgovorio da je dobra strana telekomunikacionog sektora to što je otporan na aktuelnu krizu.

„Nama je, recimo, učešće električne energije manje od procenta u troškovima poslovanja, i živimo od 11 miliona korisnika koji poprilično redovno plaćaju račune. Zato ćemo se truditi da ovakav nivo cena zadržimo i u budućnosti, kao i da budemo atraktivni sa promocijama“, zaključio je Lučić.

Preuzimanje delova teksta je dozvoljeno, ali uz obavezno navođenje izvora i uz postavljanje linka ka izvornom tekstu na novaekonomija.rs

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Pre slanja komentara, molimo vas da se upoznate sa pravilima komentarisanja i pravilima korišćenja sajta.

Sajt je zaštićen pomocu reCaptcha i Google. Google Politika Privatnosti i Google Uslovi Korišćenja su primenjeni.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.