Četvrtina majki mora da pravda svom partneru gde su potrošile novac, a petini parner ne dozvoljava da kupi ono što želi, pokazalo je istraživanje “Finansijska nezavisnost mama u Srbiji: Pravo na svoj dinar“.
Posebno zabrinjavajuće je i da se 17 odsto mama ne oseća bezbedno pored svojih partnera, ističe se u saopštenju organizacije „Centar za mame“, koja je sprovela istraživanje.
Svakoj desetoj ispitanici (10,5 odsto) partner ograničava pristup novcu, dok 14,2 odsto partnera ili muževa smatra da ima pravo da svojim ženama određuje koliko im je novca „dovoljno“.
Oko pet odsto majki je bilo primorano da na zahtev partnera i protiv svoje volje pozajmi novac ili proda neku dragocenst, dok 26 odsto njih nije zadovoljno načinom na koji se raspolaže novcem u njihovom domaćinstvu.
Takođe, skoro trećina mama (29,4 odsto) misli da nema kontrolu nad finansijama svoje poredice.
U istraživanju je učestvovalo više od 2.300 majki iz svih krajeva Srbije.
„U našem društvu se o ekonomskom nasilju kao obliku rodno zasnovanog nasilja veoma malo priča, iako ono predstavlja ozbiljnu pretnju po ekonomsku sigurnost i samostalnost mama. Neki od vidova ovog nasilja su toliko dugo prisutni u našem društvu, da su postali normalan oblik ponašanja u partnerskoj zajednici, što je veoma zabrinjavajuće“, rekla je osnivačiva i direktorka Centra za mame Jovana Ružičić.
Ružičić je rekla i da je istraživanje pokazalo da trećina mama ima manje prihode nego pre nego što su dobile decu.
Ekonomsko nasilje duže i od braka
Istraživanje je pokazalo da su mame koje samostalno ili većinski samostalno podižu decu u nezavidnoj situaciji. Podaci pokazuju da kada postoji potomstvo, ekonomsko nasilje može da traje mnogo duže od braka, pa tako skoro pola očeva (44,5 odsto) ne plaća alimentaciju za svoju decu.
Od onih koji je plaćaju, veliki broj njih (46,2 odsto) to ne radi redovno ili je čak i umanjivalo svoje prihode kako bi sudski određena alimentacija bila manja.
Iako Srbija ima određen iznos minimalnog iznosa alimentacije, koji usklađuje sa rastom naknade za maloletne hranjenike, čak 91,3 odsto očeva u Srbij to ne poštuje.
Odnos tata prema alimentaciji statistički je povezan sa vremenom koje provode sa svojom decom, pokazalo je istraživanje.
Očevi koji ne ispunjavaju svoje novčane odgovornosti, a ako ih ispunjavaju ne čine to redovno i ne prate stopu inflacije, provode manje vremena sa decom, te tako svoju decu ne viđa 25,8 odsto tata u Srbiji, a manje od četvrtinu samostalnog vremena sa decom provodi 37,8 odsto očeva.