Privreda je smanjila potražnju za kreditima u prvom tromesečju ove godine, ocenili su domaći bankari u Anketi o kreditnoj aktivnosti banaka, koju je objavila Narodna banka Srbije (NBS).
Smanjena je tražnja, pre svega, za dugoročnim kreditima, najviše među malim i srednjim preduzećima za bankarskim zajmovima.
Velika preduzeća su, sa druge strane, blago povećala tražnju za kreditima, navodi se u Izveštaju NBS.
Bankari su ocenili da je na smanjenje tražnje za kreditima uticalo slabljenje investicione aktivnosti, ali i manji broj pripajanja ili akvizicija drugih preduzeća tokom prvog kvartala.
Banke očekuju oporavak tražnje za poslovnim kreditima tokom drugog tromesečja, koji će verovatno anulirati pad iz prva tri meseca ove godine, dodaje se u Izveštaju,
Rezultati ankete pokazuju i da su banke pooštrile uslove po kojima su odobravale kredite privredi u prvom kvartalu, koje je ibak bilo blaže u odnosu na zaoštravanje iz četvrtog tromesečja prošle godine.
Uslovi su pooštreni i za dinarske i devizne kredite, koji su bili najzastupljeni kod velikih preduzeća.
DA LI GRAĐANI KEŠ KREDITE KORISTE ZA SVAKODNEVNE POTREBE?
Na pooštravanje kreditnih uslova privredi prvenstveno su uticali povećani troškovi izvora finansiranja (efekat zaoštravanja monetarne politike Narodne banke Srbije i Evropske centralne banke).
Pojedine banke navele su u Anketi da su i problematična potraživanja, kvalitet zahtevanog kolaterala, neizvesnost u pogledu opšte ekonomske situacije, kao i smanjenje konkurencije u bankarskom sektoru usled spajanja banaka doprineli pooštravanju uslova.
Narodna banka Srbije od početka 2014. godine sprovodi anketu o kreditnoj aktivnosti banaka.
S obzirom na to da je učešće banaka u anketi dobrovoljno, podaci su pouzdani zahvaljujući odzivu gotovo svih banaka, navodi se u Izveštaju NBS.
Građani najviše duguju za keš kredite, stambeni na drugom mestu