Srbija

17.07.2016. 15:57

Autor: Nova Ekonomija

Martinović: Građani Srbije sve više žele da pokrenu sopstveni biznis

Srbija

17.07.2016. 15:57

Ove godine primetno je veće interesovanje građana za programe samozapošljavanja i to najviše u oblasti proizvodnih delatnosti, kažu u Nacionalnoj službi za zapošljavanje (NSZ).

Direktor Zoran Martinović rekao je Tanjugu da je u NSZ ove godine, koja je proglašena i Godinom preduzetništva stiglo više od 6.500 zahteva za programe samozapošljavanja, znatno više nego prošle godine.

U 2015. bilo je 5.000 takvih zahteva.

„Važno je kako ćemo odgovoriti na te zahteve, a ne samo da brojimo broj podnetih zahteva. Uspećemo da uvažimo preko 3.600 programa, jer gledamo šta možemo prema raspoloživim sredstvima“, istakao je Martinović.

Ovih dana zaključuju se ugovori, a posebno se računa vodilo o teže zapošljivim kategorijama stanovništva, pa će u programe biti uključeno više od 100 građana romske nacionalnosti, 140 osoba sa invaliditetom…

„To daje dodatni kvalitet ovom projektu. Ideja je da razvijamo privatnu incijativu, da ljudi svojim idejama i svojim radom i angažovanjem obezbeđuju svoju egzistenciju, kao i da ti biznisi budu održivi“, kaže direktor NSZ.

Najviše interesovanje ove godine, kaže bilo je za programe u oblasti proizvodnih delatnosti, odnosno u oblasti prerađivačke industrije, zanatskih programa, različite usluge…

Na evidencije NSZ nalazi se 706. 000 nezaposlenih lica, a Martinović navodi da je u poređenju sa istim periodom prošle godine došlo do smanjenja tog broja za 5,3 odsto.

„Ovo je jedna od najmanjih brojki u pogledu broja nezaposlenih u poslednjih nekoliko godina. Stopa nezaposlenosti u periodu januar- mart je porasla na 19 odsto i bila je veća  u odnosu na poslednji kvartal prošle godine, ali mislimo  da će stopa nezaposlenosti u drugom kvartalu sigurno biti niža imajući u vidu da se broj nezaposlenih od marta kontinuirano smanjuje“, rekao je Martinović.

Preuzimanje delova teksta je dozvoljeno, ali uz obavezno navođenje izvora i uz postavljanje linka ka izvornom tekstu na novaekonomija.rs

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Pre slanja komentara, molimo vas da se upoznate sa pravilima komentarisanja i pravilima korišćenja sajta.

Sajt je zaštićen pomocu reCaptcha i Google. Google Politika Privatnosti i Google Uslovi Korišćenja su primenjeni.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.