Pomoćnica ministra za kulturno nasleđe i digitalizaciju Danijela Vanušić izjavila je da je stav tog ministarstva da nema prodaje Memorijalnog kompleksa „Boško Buha“ na Jabuci kod Prijepolja.
Kako je saopštila Vlada Srbije, Vanušić se sastala sa predstavnicima Inicijative za obnovu Memorijalnog kompleksa Boško Buha.
Ona je naglasila da je Ministarstvo kulture posvećeno pronalasku odgovarajućeg rešenja za revitalizaciju tog memorijalnog kompleksa spomenika kulture od izuzetnog značaja.
Vanušić je rekla da je stav Ministarstva kulture da neće biti javne prodaje Memorijalnog kompleksa „Boško Buha“, s obzirom da se radi o kulturnom dobru od izuzetnog značaja koje po zakonu ne može biti predmet prodaje bez prethodno pribavljenih saglasnosti nadležnih organa i institucija, zbog čega je Ministarstvo u dva navrata već obustavilo javnu licitaciju.
Na sastanaku je ukazano da je Republički zavod za zaštitu spomenika kulture, kao nadležna ustanova zaštite, izvršila uvid u stanje Memorijalnog kompleksa na Jabuci, kao i da radi na utvrđivanju mera zaštite, prikupljanju celokupne neophodne tehničke i istoriografske dokumentacije u cilju pripreme detaljnog Programa zaštite, revitalizacije i uređenja kompleksa.
Na osnovu toga će biti donet plan aktivnosti u cilju zaštite i očuvanja poznatog Memorijalnog kompleksa.
Vanušić je napomenula da će Ministarstvo u saradnji sa Republičkom direkcijom za imovinu, Ministarstvom poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede i Ministarstvom finansija raditi na rešavanju imovinsko-pravnih pitanja.
S obzirom da je zaštita ratnih vojnih memorijala regulisana zakonom koji je u nadležnosti Ministarstva za rad, boračka i socijalna pitanja, sva pitanja će se rešavati u zajedničkoj saradnji.
Na sastanaku je naglašeno da je značajno da se paralelno sa rešavanjem imovinsko – pravnih pitanja radi na studiji izvodljivosti koja će ukazati na najbolja rešenja u vidu dalje namene ovog kompleksa i njegove samoodrživosti.
Na sastanku je dogovoreno da će Inicijativa za obnovu Memorijalnog kompleksa Boško Buha učestvovati u predlaganju najboljih rešenja za razvoj turističkih i obrazovnih programa namenjeni deci i mladima.
Memorijalni centar koji se nalazi blizu sela Jabuka kod Prijepolja, izgrađen je na mestu gde je septembra 1943. godine poginuo najmlađi narodni heroj Jugoslavije, Boško Buha. On je tada imao 17 godina.
Nekadašnji Savez pionira Jugoslavije svojevremeno je prihvatio lokalnu inicijativu da se na Jabuci izgradi Spomen dom posvećen Bošku Buhi.
Organizovao je akciju tokom koje su pioniri iz cele Jugoslavije prikupljali novac za njegovu izgradnju.
Preuzimanje delova teksta je dozvoljeno, ali uz obavezno navođenje izvora i uz postavljanje linka ka izvornom tekstu na novaekonomija.rs
Sta se ceka sa obnovom Memorijalnog centra Bosko Buha , ko je nadlezan?
Jeli se ceka ka se potpuno urusi,sve je zaraslo u travu ikorov,samo jos da to neko zapali da sve izgori,Ja sam poslao pismo Presedniku repunlike u maju 2025 sa molbon da se zalozi da se Memorijalni centar obnovi i stavi u funkciju.
Dali ce neko moj apel pogledati?????
Vlada Srbije donela je početkom ove godine Uredbu o uvođenju privremene mere za obezbeđenje ekonomske stabilnosti industrija od strateške važnosti za ekonomiju Srbije, koja će biti na snazi do 30. juna.K...
Vlada Srbije je na povećala akcize na gorivo za oko 5,5 odsto u odnosu na ovonedeljne iznose. Primena počinje u ponedeljak 29. juna i ograničena je na nedelju dana, navodi N1.Kroz novu Odluku o privremen...
Pola godine posle puštanja u rad, 20 vetrogeneratora Elektroprivrede Srbije (EPS) u Kostolcu prestalo je da radi, javio je portal Energija Balkana. Ne zbog nedostatka vetra, već zbog neizvršenih ugovorenih o...
Stanovi se grade, a cene kvadrata, kirija i stambenih troškova rastu. U maju 2026. godine cene kirija porasle su čak 13,5 odsto u odnosu na maj 2025. godine, dok je međugodišnja inflacija iznosila 3,5 odsto....
NOVA EKONOMIJA
prtplatite se za čitanje premium sadržaja
PREMIUM sadržaji na platformi NovaEkonomija.rsInforamcije koje imaju dodatnu vrednost
Koristimo kolačiće kako bismo osigurali da vam pružimo najbolje iskustvo na našoj veb stranici. Ako nastavite da koristite ovaj sajt, pretpostavićemo da ste saglasni sa tim.
To je komunistička mitologija. Sve porušiti.
Reč je o dečjem odmaralištu, nema tu ništa loše što bi trebalo porušiti. Boško Buha ne treba da bude zaboravljen.
Sta se ceka sa obnovom Memorijalnog centra Bosko Buha , ko je nadlezan?
Jeli se ceka ka se potpuno urusi,sve je zaraslo u travu ikorov,samo jos da to neko zapali da sve izgori,Ja sam poslao pismo Presedniku repunlike u maju 2025 sa molbon da se zalozi da se Memorijalni centar obnovi i stavi u funkciju.
Dali ce neko moj apel pogledati?????