Srbija

28.07.2016. 11:47

Blic

Autor: Nova Ekonomija

Menadžeri i savetnici najplaćenija zanimanja u Srbiji

Srbija

28.07.2016. 11:47

Menadžeri i savetnici definitivno su najplaćenija zanimanja u Srbiji. Za njima slede piloti i rudari, koji mesečno primaju tri i po prosečne plate.

Reč je o najnovijim podacima za zarade u junu Republičkog zavoda za statistiku i to bez poreza i doprinosa i, naravno, bonusa.

Najveće zarade, svakako imaju menadžeri. Njihov mesečni konto u junu bio je 155.327 dinara, što je san svakog radnika sa prosečnim primanjima.

Lepo plaćen, ali vrlo odgovoran posao imaju piloti. Velika odgovornost, smatraju mnogi, utiče i da plata bude velika. Prosečna zarada angažovanih na poslovima vazdušnog saobraćaja bila je 155.215 dinara.

Treći na poziciji najvećih plata su rudari, koji su u junu primili 147.153 dinara. Visok rizik koji nosi ovaj posao svakoko mora da se nadomesti i velikom platom. Na cenu rada svakako utiče i to što nema dovoljno onih koji bi da silaze u jamu sa opremom i starom mehanizacijom.

U većini slučajeva srpski rudari ručno buše ili miniraju i rade u mnogo gorim uslovima nego njihove kolege u savremenim evropskim rudnicima.

U mnogo finiji, a jednako dobro plaćen posao, spada računarsko programiranje. Prosečna zarada programera i IT inženjera bila je 147.106 dinara, što je više nego duplo iznad republičkog proseka. Njihove plate drastično rastu zato što ih i dalje nema dovoljno. I interesovanje za ovom vrstom posla raste, ali su potrebe tržišta ogromne.

I marketing stručnjci dobro zarađuju, mada je u poslednje vreme zasićeno tržište ovom profesijom. Njihovo mesečan konto u junu bio je 127.042 dinara.

Na šestom i osmom mestu po visini zarada su zaposleni u naftnoj industriji. Oni u Srbiji jedva prelaze stotinak hiljada dinara, ali masovno odlaze u arapske zemlje gde dobijaju i po tri-četiri puta više za mesec dana rada.

To što su u prvih deset najbolje plaćenih zanimanja našli i farmaceuti, ne čudi, jer je industrija lekova jedna od najbogatijih. Oni koji rade u proizvodnji medikamenata primaju 97.618 dinara.

Na ovoj listi nema tajkuna i vlasnika kompanija u Srbiji, a razlog je to što oni  sebi isplaćuju malu zaradu, na koju inače plaćaju 70 odsto poreza i doprinosa državi. Velike pare podiže kao dividendu, na koju plaća svega 15 odsto poreza. Tako ispada da imaju manje zarade od svojih zaposlenih.

Preuzimanje delova teksta je dozvoljeno, ali uz obavezno navođenje izvora i uz postavljanje linka ka izvornom tekstu na novaekonomija.rs

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Pre slanja komentara, molimo vas da se upoznate sa pravilima komentarisanja i pravilima korišćenja sajta.

Sajt je zaštićen pomocu reCaptcha i Google. Google Politika Privatnosti i Google Uslovi Korišćenja su primenjeni.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.