Vesti iz zemlje

09.02.2022. 11:59

Katarina Baletić

Autor: Nova Ekonomija

Meta: Ne pretimo i ne želimo da se povučemo iz Evrope

Meta ne želi da "preti" da će napustiti Evropu i svako izveštavanje koje tako nešto tvrdi nije tačno, objavljeno je na sajtu ove kompanije. Podsetimo, Meta je u svom izveštaju za 2020. godinu istakla da verovatno neće moć...

Foto: Flickr - Anthony Quintano

Meta ne želi da „preti“ da će napustiti Evropu i svako izveštavanje koje tako nešto tvrdi nije tačno, objavljeno je na sajtu ove kompanije.

Podsetimo, Meta je u svom izveštaju za 2020. godinu istakla da verovatno neće moći da pruži svoje „brojne važne proizvode i usluge, uključujući Fejsbuk (Facebook) i Instagram, u Evropi“ ukoliko ne bude usvojen novi okvir za transfer podataka između EU i Sjedinjenih Američkih Država (SAD).

Vlasnik Fejsbuka i Instagrama izgubio 200 milijardi dolara za dan

Mnogi mediji su ove navode protumačili kao pretnju da bi Meta mogla da ugasi popularne društvene mreže ukoliko se evropska politika privatnosti ne promeni.

Ipak, u svojoj novoj objavi na blogu Meta ističe da „svakako ne žele“ da se povuku iz Evrope, ali da odnosi između EU i SAD utiču na njihov biznis.

„Realnost je da se Meta, kao i mnoge druge komapnije, organizacije i servisi, oslanja na razmenu podataka između EU i SAD kako bismo upraljali našim globalnim servisima. I nismo sami. Najmanje 70 drugih kompanija iz različitih industrija, uključujući i deset evropskih biznisa, su u svojim izveštajima o prihodima podigli rizike u vezi sa prenosom podataka,“ piše u objavi.

Superkompjuter će pomagati razvoj metaverzuma

Američke i evropske kompanije su podatke „preko okeana“ podatke razmenjivale i prikupljale u okviru mehanizma „štit privatnosti“ (Privacy Shield) koji je Evropska komisija pozitivno ocenila 2016. godine.

Međutim, u julu 2020. godine Evropski sud pravde je ovu odluku Evropske komisije proglasio nevažećom

Nakon donošenja ove odluke svi prenosi podataka o ličnosti iz EU u SAD na osnovu ovog mehanizma su bili nezakoniti.

Poverenik za informacije od javnog značaja i zaštitu podataka o ličnosti je, nakon odluke evropskog suda, pozvao i Vladu Srbije da domaće propise usaglasi sa evropskom praksom.

Preuzimanje delova teksta je dozvoljeno, ali uz obavezno navođenje izvora i uz postavljanje linka ka izvornom tekstu na novaekonomija.rs

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Pre slanja komentara, molimo vas da se upoznate sa pravilima komentarisanja i pravilima korišćenja sajta.

Sajt je zaštićen pomocu reCaptcha i Google. Google Politika Privatnosti i Google Uslovi Korišćenja su primenjeni.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.