Srbija

26.09.2024. 16:06

Beta

Autor: Nova ekonomija

Milion kubika gasa dnevno iz Azerbejdžana tokom ove zime

Beograd, 26.09.2024. – Ministarka rudarstva i energetike Dubravka Djedovic Handanovic sastala se danas u Palati Srbija sa ministrom energetike Azerbejdzana Parvizom Sahbazovim, sa kojim je potpisala i Memorandum o razumevanju o saradnji u oblasti zelene energije izmedju dva ministarstva. Tom prilikom potpisana su i dva sporazuma o snabdevanju gasom, izmedju „Srbijagasa“ i azerbejdzanske kompanije „Sokar“. (BETAPHOTO/Ministarstvo ruradstva i energetike/Ana Paunkovic)

Srbija

26.09.2024. 16:06

Ministarka rudarstva i energetike Dubravka Đedović Handanović izjavila je danas da će Srbija tokom predstojeće zime moći da računa na sigurne isporuke oko milion kubnih metara gasa iz Azerbejdžana, što će, kako je istakla, povećati energetsku sigurnost zemlje.

Đedović Handanović je to izjavila nakon bilateralnog sastanka sa ministrom energetike Azerbejdžana Parvizom Šahbazovim, sa kojim je potpisala i Memorandum orazumevanju o saradnji u oblasti zelene energije između dva ministarstva, objavilo je ministarstvo.

Danas su potpisana su i dva sporazuma o snabdevanju gasom, između „Srbijagasa“ i azerbejdžanske kompanije „Sokar“.

„Pored odličnih političkih odnosa, zasnovanih na deljenju zajedničkih interesa, naše dve države značajno su unapredile i našu ekonomsku saradnju, u kojoj energetika predstavlja jednu od ključnih oblasti“, rekla je Đedović Handanović.

Ona je podsetila da su prošle godine u Bakuu potpisani sporazumi o saradnji između resornih ministarstava i gasnih kompanija, koji predviđaju da Srbija dobija do 400 miliona kubnih metara gasa godišnje do 2026. iz Azerbejdžana, a da se nakon toga ove količine mogu povećati na milijardu metara kubnih.

„Ugovori koji su danas potpisani između ‘Srbijagasa’ i azerbejdžanskog ‘Sokara’ omogućavaju Srbiji da ima dodatnu sigurnost u snabdevanju gasom tokom predstojeće zime, jer ćemo moći da računamo sigurno na milion kubika dnevno iz Azerbejdžana od 1. novembra do 31. marta“, rekla je Đedović Handanović.

Ona je naglasila da je današnjim potpisivanjem Memoranduma saradnja u energetici proširena i na oblast zelene energije.

„Ovaj dokument otvara široke mogućnosti za saradnju u procesu energetske tranzicije, uključujući zajedničke investicije u zelenu energiju, primenu novih zelenih tehnologija, tehnologija hvatanja i skladištenja ugljenika, e-mobilnosti, skladištenja energije i drugih oblasti. Na ovaj način, saradnja Srbije i Azerbejdžana u energetskom sektoru dobija karakter sveobuhvatne i strateške, doprinoseći značajno unapređivanju naših bilateralnih odnosa“, navela je Đedović Handanović.

Jedna od tema na bilateralnom sastanku bio je i Zeleni energetski koridor koji će povezati Azerbejdžan sa zemljama centralne i istočne Evrope.

„U tom projektu potencijalno i Srbija može imati važno mesto, pre svega zbog svog geografskog položaja, budući da planiramo u narednim godinama da ojačamo interkonekcije na prenosnoj mreži sa Rumunijom, Mađarskom i Bugarskom, a završetkom Transbalkanskog koridora pojačaćemo prenosne kapacitete i ka Bosni i Hercegovini i Crnoj Gori, indirektno i Italiji“, navela je ministarka.

Ministar energetike Azerejdžana Parviz Šahbazov rekao je da je prethodnih meseci i godina saradnja dve zemlje u oblasti energetike značajno napredovala, naglasivši da potpisani dokumenti omogućavaju dalje povećanje isporuka gasa iz Azerbejdžana, kao i proširenje saradnje u oblasti energetske tranzicije.

„Razgovarali smo i o mogućnosti da Srbija postane deo Zelenog koridora između Kaspijskog regiona i Jugoistočne Evrope, budući da se Srbija već graniči sa tri zemlje koje učestvuju u projektu, i može imati ulogu i korisnika i tranzitne zemlje“, naveo je Šahbazov.

Na sastanku je razgovarano i o UN konferenciji o klimatskim promenama (COP29) koja će se održati u Azerbejdžanu u novembru, na kojem će biti pokrenute brojne inicijative koje su važne za energetsku tranziciju u globalnim okvirima.

Preuzimanje delova teksta je dozvoljeno, ali uz obavezno navođenje izvora i uz postavljanje linka ka izvornom tekstu na novaekonomija.rs

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Pre slanja komentara, molimo vas da se upoznate sa pravilima komentarisanja i pravilima korišćenja sajta.

Sajt je zaštićen pomocu reCaptcha i Google. Google Politika Privatnosti i Google Uslovi Korišćenja su primenjeni.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.