Srbija

26.04.2025. 10:24

Beta

Autor: Nova ekonomija

Ministar Mali: Zasedanje MMF i Svetske banke u senci trgovinskih ratova, Srbija ima dovoljno rezervi

Foto: Ministarstvo finansija Republike Srbije

Srbija

26.04.2025. 10:24

Ministar finansija Srbije Siniša Mali izjavio je večeras da se prolećno zasedanje Međunarodnog monetarnog fonda (MMF) i Svetske banke u Vašingtonu održava u „senci trgovinskih ratova SAD, Kine, EU“, kao i sukoba u Ukrajini, Bliskom istoku, ali i potencijalnog sukoba Indije i Pakistana, navodeći da Srbija ima dovoljno rezervi u slučaju da se ta kriza nastavi.

„Dakle, jedna velika neizvesnost koja sigurno utiče na globalne stope rasta i na globalnu perspektivu razvoja svetske ekonomije. Kada su (američke) carine u pitanju, mi radimo aktivno i sa američkom administracijom da to pitanje rešimo, kako bi što manje taj globalni faktor uticao na našu ekonomiju“, rekao je Mali za Radio-televiziju Srbije (RTS) iz Vašingtona.

Srbija, prema njegovim rečima, ima dovoljno rezervi, kao i izrazito nizak udeo javnog duga u BDP-u – 43,9 odsto, dok je prosek u EU 88 do 89 odsto, piše Beta.

„Imamo i više od četiri milijarde evra na računu, tako da imamo dovoljno tih bafera, dovoljno te rezerve da možemo da reagujemo ukoliko se kriza nastavi“, kazao je Mali.

Govoreći o tome što je MMF smanjio procenu rasta za Srbiju sa 4,2 na 3,5 odsto, ministar finansija je ponovio stav da su na to najviše uticale „blokade, teror i nasilje koje trpe građani Srbije poslednjih nekoliko meseci“.

On je naveo da Srbija zbog toga ima manju naplatu PDV-a, odnosno da su građani „uplašeni“ i da manje troše, dok sa druge strane investitori „dva puta razmišljaju“ da li da, zbog trenutne situacije, ulažu svoj novac u Srbiju.

„Ta dva elementa su za nas veoma važna, jer se naš rast zasniva i na rastu domaće tražnje, kao što kaže MMF, i sa druge strane na rastu investicija i izvoza, a to su upravo dva elementa koje ove blokade i ovaj teror direktno pogađaju“, naveo je Mali i dodao da će i pored toga, Srbija biti jedna od tri najbrže rastuće ekonomije u Evropi, kao i prethodne godine.

Preuzimanje delova teksta je dozvoljeno, ali uz obavezno navođenje izvora i uz postavljanje linka ka izvornom tekstu na novaekonomija.rs

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Pre slanja komentara, molimo vas da se upoznate sa pravilima komentarisanja i pravilima korišćenja sajta.

Sajt je zaštićen pomocu reCaptcha i Google. Google Politika Privatnosti i Google Uslovi Korišćenja su primenjeni.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.