Iako se na snimcima objavljenim na društvenim mrežama sa ratišta u Siriji i Jemenu vidi i oružje proizvedeno u fabrikama u Srbiji, a koje koriste i razne islamističke grupe, u Ministarstvu odbrane Srbije navode da to oružje nije izvezla Srbija.
„U procesu izdavanja dozvola, Srbija uvek traži takozvanu izjavu o krajnjem korisniku, koju najčešće potpisuje i overava državni organ u zemlji krajnjem korisniku u kojoj se naoružanje i vojna oprema izvozi. Ovaj dokument može izdati i pravno lice (kompanija) koja to sredstvo koristi dalje u procesu proizvodnje i prometa naoružanja i vojne opreme“, navode u Ministarstvu odbrane.
Dozvole za izvoz naoružanja i vojne opreme izdaje Ministarstvo trgovine, turizma i telekomunikacija, uz prethodnu saglasnost Ministarstava odbrane, spoljnih i unutrašnjih poslova i BIA.
Ministarstvo odbrane navodi da je početkom 2015, više preduzeća iz Srbije podnelo zahteve za izvoz naoružanja u Saudijsku Arabiju.
Imajući u vidu pozitivan uticaj realizacije zahteva na poslovanje odbrambene industrije Srbije, ministarstvo je, kako objašnjava, davalo saglasnosti na izvoz, sa stavom da bi, imajući u vidu nestabilnu situaciju i oružane sukobe u tom regionu, konačnu odluku trebalo definisati na osnovu mišljenja Ministarstva spoljnih poslova.
U Ministarstvu spoljnih poslova nismo uspeli da dobijemo sagovornika na ovu temu, kao ni mišljenje, odnosno procenu na koju se poziva Ministarstvo odbrane o eventualnom uticaju ovog posla na preuzete međunarodne obaveze i spoljnopolitičke interese Srbije.
Na snimcima sa ratišta na Bliskom istoku vidi se i oružje proizvedeno u Bosni i Hercegovini, ali reakcija zvaničnika te zemlje za sada nema. Analitičari međutim podsećaju da su namenske industrije zemalja u regionu pre sukoba imale dobre poslovne odnose sa bliskoistočnim državama.
I zvaničnici u Hrvatskoj za sada ćute o navodima BIRN-a i OCCRP-a da je i oružje poreklom iz te zemlje završilo na ratištima na Bliskom Istoku.