Srbija

02.12.2020. 11:02

Ekapija

Autor: Nova Ekonomija

Ministarstvo privrede: Privatizaciju čeka preko 70 preduzeća

Na privatizaciju u Srbiji čeka više od 70 preduzeća, a Ministarstvo privrede planira da snažno nastavi aktivnosti u tom poslu, izjavio je za Frankfurtske vesti državni sekretar u tom ministarstvu Dragan Stevanović. Prema njegovim rečima ...

Foto: Pixabay

Srbija

02.12.2020. 11:02

Na privatizaciju u Srbiji čeka više od 70 preduzeća, a Ministarstvo privrede planira da snažno nastavi aktivnosti u tom poslu, izjavio je državni sekretar u tom ministarstvu Dragan Stevanović, prenosi. Stevanović kaže i da je država svojim podsticajima privredi tokom pandemije doprinela da broj zaposlenih tokom novembra poraste za 60 hiljada.

„U toku javni poziv za prodaju kapitala za VPD Smederevo DOO, a u planu je da se do kraja godine objave javni pozivi za prodaju još dva preduzeća“, rekao je Stevanović, kako se navodi u intevjuu za frankfurtske Vesti.

On je dodao da javni pozivi za privatizaciju trenutno mogu da se raspišu za 20 preduzeća.

Stevanović je objasnio i da za ostala preduzeća u ovom trenutku nije moguće da se objavi javni poziv, jer nisu rešeni zahtevi za povraćaj imovine, sudski sporovi i drugi imovinsko-pravni problemi. Kada se to reši, ministarstvo će i ta preduzeća pripremiti za prodaju.

„Broj javnih poziva, kao i eventualni prihodi od prodaje, zavisiće od interesovanja investitora, ali i od situacije sa pandemijom, pa je prilično nezahvalno davati procene u ovom trenutku, kaže Stevanović.

U vezi sa problemom u Petrohemiji, Stevanović se osvrnuo i na dogovor  sa Gaspromnjeftom o formiranju stručnih timova koji će razmotriti privatizaciju tog preduzeća. O tome je nedavno govorio i predsednik Srbije, a Stevanović dodaje da ima razloga za optimizam, ali da je taj proces tek na početku.

MINISTARSTVO ZADOVOLJNO REZULTATIMA PRIVATIZACIJE

Aleksandar Stevanović kaže i da Ministarstvo ima razloga da bude zadovoljno rezultatima privatizacije, jer su u prethodnih pet uspešno rešeni najveći izazovi, poput Železare, Galenike, RTB Bora, PKB-a, ali i drugih manjih preduzeća.

„Za 2021. godinu planirana je podrška za nove investicije, kako bi se što pre pokrenuo i osnažio rast BDP“, rekao je Stevanović.

Podvlači da je Ministarstvo većinu aktivnosti usmerilo na mere koje su, pre svega, bile podrška likvidnosti privrede. Rekao je i da je država više od 160 milijardi dinara namenila za očuvanje likvidnosti i zaposlenosti kod 250.000 privrednih subjekata. Stevanović je dodao i da aktivnosti u vezi sa podrškom domaćim i stranim investitorima nisu stale, kao i da nijedan projekat nije zaustavljen.

„Nijedan investitor se neće povući, čak naprotiv, imamo naznake reinvestiranja u Srbiji i najave dolaska nekoliko novih, što je ohrabrujuće“, dodaje Stevanović.

On ocenjuje da to pokazuje da je Srbija ekonomski, politički, u pravnom i poreskom smislu predvidiva i stabilna zemlja, uprkos problemima zbog pandemije. Državni sekretar u Ministarstvu privrede dodao je i da država ne odvaja domaće i strane investitore i podsetio da je od stupanja na snagu Zakona o ulaganjima zaključen 121 ugovor između Srbije i investitora:

„Od toga je 40 projekata u monitoringu, što znači da je prva faza realizacije završena, a 81 projekat je aktivan i u toku je faza realizacije. Investiciona vrednost ugovora je 2,5 milijardi evra i oni obezbeđuju zapošljavanje 46.000 ljudi“, navodi Stevanović.

On je ocenio i da su mere podrške privredi čak i doprinele i rastu zaposlenih, jer se od 16. do 31. marta, posle proglašenja pandemije, ukupan broj zaposlenih smanjio za 15.000 ljudi. Međutim, prema njegovim rečima, već od maja, zahvaljujući državnoj podršci, zaposlenost je počela da raste, pa je u novembru zabeležen rast od 60.000.

„Dodatna mera podrške privredi radi ublažavanja posledica pandemije odnosila se na dodelu kredita privrednicima za održavanje likvidnosti preko Fonda za razvoj, kroz koji je odobreno više od 10 milijardi dinara“, dodao je državni sekretar u Ministarstvu privrede. 

Prema njegovim rečima, pomoć privredinicima obezbeđena je kroz garancijsku šemu preko poslovnih banaka i do sada je plasirano 1,3 milijardi evra.

RAZLIČITI PODACI O BROJU OTPUŠTENIH TOKOM PANDEMIJE

Pre nekoliko dana podatke o otpuštanjima tokom prvog talasa pandemije objavila je i Nacionalna alijansa za lokalni ekonomski razvoj (NALED). Ona je saopštila da je prema istraživanju koje je sprovedeno uz podršku Fridrih Ebert fondacije tokom prvog talasa pandemije bez posla u Srbiji ostalo oko 200.000 ljudi, o čemu je Nova ekonomija takođe pisala.

Sa druge strane, podaci Nacionalne službe za zapošljavanje govore da je u Srbiji od početka pandemije do danas bez posla ostalo 44.000 ljudi.

Preuzimanje delova teksta je dozvoljeno, ali uz obavezno navođenje izvora i uz postavljanje linka ka izvornom tekstu na novaekonomija.rs

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Pre slanja komentara, molimo vas da se upoznate sa pravilima komentarisanja i pravilima korišćenja sajta.

Sajt je zaštićen pomocu reCaptcha i Google. Google Politika Privatnosti i Google Uslovi Korišćenja su primenjeni.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.