Srbija

14.12.2023. 09:56

Autor: Katarina Pantelić

Ministarstvo privrede za četiri godine dodelilo (barem) 150 milijardi bespovratno

Foto: Pixabay

Srbija

14.12.2023. 09:56

Ministarstvo privrede je u periodu od 2019. do 2022. godine dodelilo preko 150 milijardi dinara u bespovratnoj pomoći, ne računajući Sektor za investciona ulaganja (subvencije) privrednim subjektima i pojedincima, navodi se u poslednjem izveštaju Saveta za borbu protiv korupcije.

Tako je barem 4.000 preduzetnika, malih i srednjih preduzeća u navedene četiri godine bespovratno dobilo ukupno 9,8 milijardi dinara za razvoj, najčešće za kupovinu nove opreme.

Ministarstvo nije dostavilo odgovor Savetu za borbu protiv korupcije da li je bilo nezakonitosti u dodeli i korišćenju bespovratnih sredstava.

Najviše novca u periodu od 2019. do 2022. godine dato je za Program podrške malim preduzećima za nabavku opreme (u iznosu od 2,3 milijarde dinara), dok je u 2022. godini, pored budžetskih, dodatni izvor novca bila EU (deset miliona evra za sprovođenje programa podrške malim preduzećima za nabavku opreme).

Ministarstvo privrede je navelo Savetu da je za programe podrške koji se sprovode u saradnji sa Fondom za razvoj vršena namenska kontrola sredstava nakon dodeljivanja ali i koliko je proteklo vremena od definisanog roka za realizaciju pojedinačnih investicija.

„Ministarstvo je odgovorilo Savetu da vrši evaluaciju programa minimum dve godine nakon dodele sredstava i to na osnovu dobijanja finansijskih podataka od Agencije za privredne registre i CROSO registra o rastu prihoda, izvoza i zaposlenosti“, naveo je Savet u izveštaju.

Subvencije u doba pandemije

Pored ovoga, Ministarstvo privrede je dodelilo i oko 131,1 milijardu dinara za pomoć privredi tokom pandemije, ako su preduzeća ispunjavala određene uslove, ali jedan deo ove pomoći je na kraju vraćen u državnu kasu. Za direktna davanja firmama samo tokom 2020. godine dato je preko milijardu evra, pokazuju podaci koje je objavio Savet za borbu protiv korupcije.

Pojedinačno od marta do maja pomoć je iznosila 93,8 a od avgusta do septembra 2020. godine 37,3 milijardi dinara.

U 2020. godini usvojena je Uredba o fiskalnim pogodnostima i direktnim davanjima privrednim subjektima u privatnom sektoru i novčanoj pomoći građanima u cilju ublažavanja ekonomskih posledica nastalih usled bolesti COVID-19, a na osnovu nje su isplaćena bespovratna sredstva u iznosu osnovne minimalne neto zarade i to za mart, april i maj 2020. godine.

Pravna lica koja su razvrstana kao velika pravna lica ostvarila su pravo na uplatu bespovratnih novčanih sredstava u iznosu od 50 odsto osnovne minimalne neto zarade. Za navedeni period na račun za isplatu preneto je oko 93,8 milijardi dinara.

Broj privrednih subjekata u martu na čiji račun su bila uplaćena sredstva iznosio je 235.787, u aprilu 241.557, a u maju 236.503.

Zaključkom Vlade je zatim data saglasnost da se i u avgustu i septembru iste godine isplate direktna davanja iz budžeta Srbije u visini 60 odsto direktnih davanja iz budžeta, koja su im isplaćena u julu 2020. godine.

Tako je za period avgust-septembar 2020. godine preneto na račun privrednika za isplatu 37,3 milijarde dinara.

Uprava za trezor je zaključno sa 31. decembrom 2020. godine sa navedenog računa vratila Ministarstvu privrede neiskorišćena sredstva u ukupnom iznosu od 4,99 milijardi dinara, tako da ukupno izvršenje, sa navedenim datumom, iznosi 126,1 milijardi dinara.

Za fiskalizaciju pet milijardi, ali se ne zna koliko je išlo fizičkim licima

U toku 2021. i 2022. godine donete su i dve uredbe o utvrđivanju Programa finansijske podrške korisnicima fiskalizacije. Na osnovu uredbi isplaćena su sredstva u ukupnom iznosu od 4,9 milijardi dinara za 128.609 pojedinačnih naloga (ukupno 128.579 korisnika).

Za direktna davanja privrednim subjektima u privatnom sektoru u 2020. i 2021. godini sredstva su dodeljivana iz budžeta Republike, a za kontrolu namenskog trošenja sredstava odnosno ostvarivanja uslova za gubitak prava na direktna davanja i fiskalizaciju zadužene su Poreska uprava i Uprava za trezor.

Ministarstvo privrede, kako piše Savet, nije vršilo analize postignutih efekata, ali je navelo da je isplata direktnih davanja odnosno sredstava za fiskalizaciju doprinela najpre očuvanju radnih mesta i nastavku poslovanja privrednih subjekata u uslovima pandemije i predstavljala su značajni vid pomoći.

„Ministarstvo nije dostavilo podatak koliko je sredstava isplaćeno fizičkim licima, odnosno punoletnim građanima Republike Srbije, kao i mladima od šesnaest do trideset godina života, odnosno nije poznat ni broj korisnika, kao ni ukupan iznos isplaćenih bespovratnih sredstava“, navodi se u dokumentu Saveta za borbu protiv korupcije.

Savet: Ministarstva nisu kontrolisala bespovratna sredstava koja su delila

Preuzimanje delova teksta je dozvoljeno, ali uz obavezno navođenje izvora i uz postavljanje linka ka izvornom tekstu na novaekonomija.rs

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Pre slanja komentara, molimo vas da se upoznate sa pravilima komentarisanja i pravilima korišćenja sajta.

Sajt je zaštićen pomocu reCaptcha i Google. Google Politika Privatnosti i Google Uslovi Korišćenja su primenjeni.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.