Srbija

26.11.2024. 16:11

Autor: Katarina Pantelić

Ministarstvo prosvete tvrdi da su otklonjene nejasnoće u vezi sa portalom Zdravitas

osnovna skola Foto: Nova ekonomija

Osnovna škola, ilustracija

Srbija

26.11.2024. 16:11

Na nedavnom sastanku predstavnika Ministarstva prosvete i reprezentativnih sindikata otklonjene nejasnoće u vezi sa portalom Zdravitas, navelo je Ministarstvo prosvete u saopštenju.

„Ministarstvo prosvete nastaviće razgovore u narednom periodu sa relevantnim institucijama i organizacijama, roditeljima, nastavnicima i svim drugim zainteresovanim kako bi se otklonile sve nedomice u vezi Zdravitasa“, navodi se u saopštenju.

Ministarstvo prosvete apeluje i da se u javnost ne iznose neproverene informacije, „jer to nepotrebno uznemirava javnost i dovodi u zabludu građane“.

Kako su objasnili portal Zdravitas predstavlja elektronsko vođenje evidencije o postignućima učenika u okviru nastavnog predmeta Fizičko i zdravstveno vaspitanje kroz osam merenja (šest testova i merenje visine i mase tela), koji su i do sada bili evidentirani u pedagoškoj dokumentaciji i pratili fizički razvoj i motoričke sposobnosti učenika.

Cilj je, dodali su, da se obezbedi svoj deci u Srbiji da imaju jednaku priliku da vežbaju i održavaju fizičku formu, steknu zdrave navike, ali i dobiju stručne savete u odnosu na rezultate koje postižu.

Ministarstvo je navelo i da se u okviru portala Zdravitas unose podaci koji su propisani programom Fizičkog i zdravstvenog vaspitanja, odnosno visina tela, masa tela, indeks telesne mase (koji predstavlja masu tela podeljenu sa visinom), trčanje na 20 metara sa progresivnim povećanjem brzine, pretklon u sedu (procena gipkosti donjeg dela kičmenog stuba), ležanje-sed (dizanje trupa za 30 sekundi – snaga trbušnih mišića), skok udalj, izdržaj u zgibu i čunasto trčanje četiri puta 10 (4X10) metara.

„Rezultati u ovim merenjima beleže se od trećeg razreda osnovne škole do završetka srednje škole, a nakon čega će biti uklonjeni lični podaci učenika(anonimizovati). Svi ovi podaci su oduvek bili beleženi u pedagoške sveske predmetnog nastavnika, a sada se ti podaci unose na portal. Dakle, samo se menja način vođenja evidencija, sa papirnog se prelazi na elektronski“, podećaju iz Ministarstva prosvete.

Dodaju i da upotreba Zdravitasa nije obustavljena i da se prikupljeni podaci sukcesivno unose.

„Na portal se ne unose podaci o zdravlju učenika niti portal Zdravitas može da pristupa i da deli podatke sa Informacionim sistemom iz oblasti zdravstva. Takođe, podaci se ne dele sa trećim licima i biće čuvani u Državnom data centru, neće se iznositi iz Republike Srbije niti prenositi u drugu državu ili međunarodnu organizaciju“, navelo je ministarstvo.

Platforma „Zdravitas“ je dospela u žižu javnosti kada je Nezavisni sidnikat prosvetnih radnika Srbije (NSPRS) pokrenuo postupak kod Poverenika za informacije od javnog značaja i zaštitu podataka o ličnosti zbog potencijalne zloupotrebe informacija prilikom obrade podataka o zdravlju maloletnih lica.

Uspostavljanje sistema za praćenje fizičkog razvoja učenika i razvoja njihovih motoričkih sposobnosti poreske obveznike koštao je 35 miliona dinara bez PDV-a (42 miliona dinara sa PDV-om, odnosno oko 350.000 evra).

Posao za izradu platforme odnosno portala „Zdravitas“ koji pribavlja podatke o zdravlju učenika,  dobili su Fakultet sporta i fizičkog vaspitanja, Fakultet organizacionih nauka, Saga doo Beograd i PortalMaster Solutions doo.

Tender za ovaj posao je raspisan u maju, ugovor je dodeljen krajem juna, a portal je u međuvremenu i lansiran.

Naručilac „Zdravitasa“ bila je Kancelarija za informacione tehnologije i elektronsku upravu, a njime upravlja Ministarstvo prosvete, o čemu je Nova ekonomija pisala.

Firma PortalMaster Solutions osnovana je samo dva meseca pre nego što je raspisan tender za izradu platforme.

Najveći udeo u poslu dobila je upravo ova firma (48,3 odsto),  zatim Fakultet sporta i fizičkog vaspitanja (39 odsto), kompanija Saga doo (7,4 odsto), pa Fakultet organizacionih nauka (5,3 odsto).

Kontroverzna platforma „Zdravitas“ poreske obveznike koštala 350.000 evra

Preuzimanje delova teksta je dozvoljeno, ali uz obavezno navođenje izvora i uz postavljanje linka ka izvornom tekstu na novaekonomija.rs

Komentari(2)

  1. Izmerite se prvo vi, objavite javno vaše podatke (ako može i u kakvom stanju su vam organi), pa ćemo onda, MOŽDA, razgovarali.

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Pre slanja komentara, molimo vas da se upoznate sa pravilima komentarisanja i pravilima korišćenja sajta.

Sajt je zaštićen pomocu reCaptcha i Google. Google Politika Privatnosti i Google Uslovi Korišćenja su primenjeni.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.