Vesti iz zemlje

03.06.2024. 12:11

Beta

Autor: Nova ekonomija

Ministarstvo tvrdi da je postignut dogovor sa malinarima, oni se ne slažu

Foto: Nova ekonomija

Protest malinar au selu rogačica kod Bajine Bašte, 30. jul 2023. godine

Ministarstvo poljoprivrede Srbije saopštilo je da je postignut dogovor sa udruženjima proizvođača malina i otkupljivača, kao i vlasnicima hladnjača o početnoj otkupnoj ceni tog voća u iznosu od 250 dinara po kilogramu. Međutim, nedugo zatim proizvođači su ovu informaciju demantovali.

Kako je ministarstvo navelo, dobit između proizvođača i hladnjačara bi se delila u odnosu 60:40 odsto od prosečne izvozne cene.

Država će, onda otkup malina pratiti dvosmerno i ukoliko bude bilo neophodno, „intervenisati u skladu sa zakonskim propisima“, a najavljeno je i potpisivanje sporazuma, piše Beta.

Samo par dana nakon ovog saopštenja, predsednik Asocijacije peoizvođača malina Srbije Dobrivoje Radović rekao je da je vest o postignutom dogovoru i početnoj otkupnoj ceni od 250 dinara za kilogram – netačna.

„Nije tačno da je dogovorena cena od 250 dinara. Tu cenu su samo predložili vlasnici dve od dvadesetak hladnjača, a vlasnik firme ‘Sirogojno’ je, čak rekao da jedna strana firma maline otkupljuje u okolini Šabca i Valjeva po 190 dinara za kilogram“, rekao je Radović nakon sastanka proizvođača malina i otkupljivača, vlasnika hladnjača i ministra poljoprivrede.

Dodao je da cenu od 250 dinara niko od proizvođača nije prihvatio, a da je hladnjača „Stanić“ samo predložila da se deli dobit u odnosu 60:40 odsto.

On je rekao da je Asocijacija proizvođača malina, u okviru koje je više udruženja, tražila početnu otkupnu cenu od 400 dinara za kilogram, a Udruženje Vilamet 350 dinara po kilogramu.

Radović je rekao da je tačno samo da se Minisatrstvo zalagalo za dogovor, ali je netačno da je dogovor usaglašen.

Istakao je da nevreme svaki dan smanjuje rod maline i da će se proizvođači tog voća naredne nedelje dogovoriti koje će mere preduzeti.

Malinari nastavlju pregovore sa hladnjačarima petak u Vladi Srbije

Preuzimanje delova teksta je dozvoljeno, ali uz obavezno navođenje izvora i uz postavljanje linka ka izvornom tekstu na novaekonomija.rs

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Pre slanja komentara, molimo vas da se upoznate sa pravilima komentarisanja i pravilima korišćenja sajta.

Sajt je zaštićen pomocu reCaptcha i Google. Google Politika Privatnosti i Google Uslovi Korišćenja su primenjeni.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.