Ministarstvu finansija preusmereno je krajem godine 1,1 milijardi dinara (okо 9,4 miliona evra) iz tekuće budžetske rezerve za izmirenje obaveza na osnovu arbitraže, vidi se iz rešenja objavljenog u Službenom glasniku krajem decembra. U rešenju nije naznačeno o kojoj arbitraži se radi.
Prvobitno je (budžetom za 2023. godinu) ovih 1,1 milijardi dinara bilo namenjeno za razne druge aktivnosti i projekte.
Primera radi, 368 miliona dinara je bilo previđeno za eksproprijaciju zemljišta u cilju izgradnje kapitalnih projekata, 58,7 miliona dinara za izgradnju tunelske veze od Karađorđeve ulice do Dunavske padine, 113,8 miliona dinara za upravljanje sredstvima EU i proces evropskih integracije iz nadležnosti Ministarstva finansija.
Takođe, 283 miliona dinara je bilo predviđeno za administrativnu podršku upravljanju finansijskim i fiskalnim sistemom.
Međutim, sada sada se taj novac prebacuje u tekuću budžetsku rezervu, pa iz tekuće budžetske rezerve rasprođuje Ministarstvu finansija radi „obezbeđivanja nedostajućih sredstava potrebnih za izmerenje obaveza na osnovu arbitraže“.
Ministarsvo finansija je za novčane kazne i penale po rešenju sudova u 2022. godini potrošilo oko 5,6 milijardi dinara, u 2021. godinu nešto više od milijardu dinara, a u 2020. godini 3,35 milijardi dinara, vidi se u završnim računima budžeta za te godine.
Srbija je za kazne i penale u poslednjoj deceniji dala milijardu evra, o čemu je Nova ekonomija ranije pisala.