Srbija

06.09.2017. 15:46

Autor: Nova Ekonomija

MMF: Biće određenog prostora za povećanje plata u javnom sektoru

Srbija

06.09.2017. 15:46

Stalni predstavnik MMF-a u Srbiji Sebastijan Sosa rekao je da MMF smatra da će biti određenog prostora u budžetu za povećanje plata u javnom sektoru.

Međutim, kako je dodao, konačna odluka o tome će biti doneta tek kada sledeće nedelje započnu razgovori sa predstavnicima srpskih vlasti oko budžeta za 2018. godinu. Sosa je na konferenciji za štampu rekao da povećanje plata i jednokratna isplata penzionerima ne sme da naruši fiskalnu stabilnost u Srbiji. 

„Smatramo da ima određenog prostora za povećanje plata ali o tome i isplati jednokratne pomoći penzionerima znaće se tek kada se bude projektovao budžet za 2018. godinu“, rekao je Sosa. Dodao je da to zavisi između ostalog i od toga da li će biti smanjeni porezi na plate. 

On je je rekao da će se i stopa rasta bruto domaćeg proizvoda koja je za ovu godinu projektovana na tri odsto korigovati kada budu obrađeni podaci o proizvodnji u poljoprivredi, smanjenoj zbog suše, i energetici. 

„Trenutno revidiramo projekciju rasta BDP za 2017. godinu uzimajući u obzir nižu stopu rasta od očekivane u drugom kvartalu pa će projektovana stopa rasta za 2017. godinu od tri odsto verovatno u izvesnoj meri biti snižena“, rekao je Sosa. 

Privreda Srbije je, prema njegovim rečima, od 2015. godine kada je sklopljen trogodišnji aranžman sa MMF značajno ojačala, budžetski deficit je smanjen sa sedam odsto BDP-a na projektovanih 1,1 odsto BDP-a ove godine, a javni dug pada brže nego što je planirano. 

„Sva očekivanja su ispunjena, rezultati su dobri, ekonomija se oporavlja, otvaraju se nova radna mesta“, rekao je Sosa. 

Dodao je da uprkos postignutim dobrim rezultatima postoje još neka ranjiva mesta jer se kasni u reformi državne uprave, javnih usluga i državnih preduzeća.

Ekonomija Srbije je po oceni MMF još pod velikim teretom velikog i neefikasnog javnog sektora, visoka je stopa rada u sivoj zoni, a na tržištu rada je nisko učešće žena. 

Iako je Srbija unapredila poslovno okruženje MMF navodi da je neophodna racionalizacija i modernizacija poreske administracije, veća transparentnost i predvidivost naknada i dažbina, bolja efikasnost i nezavisnost pravosudja kao i modernizacija obrazovanja. 

Sosa je istakao da je prioritet u ekonomiji obuzdavanje tekuće potrošnje kako bi dug nastavio da pada i stvorile se mogućnosti za veću kapitalnu potrošnju i smanjenje poreskih obaveza. 

Dodao je da treba i dalje raditi na strukturnim reformama da bi se makroekonomski rezultati konsolidovali i ojačala konkurentnost na duži rok. 

On je rekao da monetarna politika održava inflaciju u zadatom okviru, da je kurs domaće valute relativno stabilan, ali prema oceni MMF-a „treba dozvoliti veću fleksibilnost kursa na dnevnom nivou“. 

Sosa je dodao da je reformom u finansijskom sektoru postignuta dobra kapitalizacija i likvidnost banaka kao i da je smanjena stopa nenaplativih kredita (NPL). Potrebno je međutim, kako je rekao i dalje smanjivati stopu NPL i razvijati tržište kapitala za mala i srednja preduzeća. 

„Neophodno je uložiti napore kako bi se popravio kvalitet administracije, poboljšala javna infrastruktura i upravljanje javnim investicijama da bi ti projekti donosili veće stope povraćaja kao i ojačati borbu protiv sive ekonomije“, rekao je Sosa.

Preuzimanje delova teksta je dozvoljeno, ali uz obavezno navođenje izvora i uz postavljanje linka ka izvornom tekstu na novaekonomija.rs

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Pre slanja komentara, molimo vas da se upoznate sa pravilima komentarisanja i pravilima korišćenja sajta.

Sajt je zaštićen pomocu reCaptcha i Google. Google Politika Privatnosti i Google Uslovi Korišćenja su primenjeni.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.