Srbija

13.10.2023. 12:30

Nova ekonomija

Autor: Nevena Petaković

Mnoge investicije koje su došle u region biće manje konkurentne zbog poreza na CO2

Foto: Pixabay

Srbija

13.10.2023. 12:30

Mnoge strane investicije koje su došle u zemlje zapadnog Balkana, odnosno njihovi proizvodi koji se izvoze na tržište EU, postaće manje konkurentne ili čak nekonkurentne uvođenjem mehanizma za prekograničnog oporezivanja ugljenika (CBAM), što posledično dovodi do upitnog održivog funkcionisanja tih pogona i postrojenja, zaključeno je na panelu „Energetika i industrija u regionu u svetlu uvođenja cene emisije ugljen dioksida“ u okviru konferencije Energetika 2023.

„Kada je reč o proizvodnji električne energije, neophodna je sveobuhvatna temeljna i uporedna analiza u vezi sa implementacijom sistema naplate cena ugljenika, koji će biti primenjen na nacionalnom ili regionalnom nivou, pre donošenja konkretnih mera za sprovođenje aktivnosti“, piše u saopštenju za medije.

CBAM se odnosi i na druge privredne grane osim energetike, pa je neophodan i dijalog sa predstavnicima svih industrijskih grana na koje se odnosi, kako bi se došlo do socijalno pravednog i ekonomsko održivog rešenja usklađivanje regiona sa energetskim i klimatskim politikama EU, jer efekti mogućih odluka u vezi za sprovođenjem CBAM regulative i cena ugljenika imaju duboke i značajne implikacije za privredu i društvene veze.

Jedna od panelistkinja Milena Đakonović, kao predstavnik EPS, istakla je da je uticaj uvođenja cena emisije ugljen dioksida meren troškovima po proizvedenom MWh, najveći u Srbiji, zbog najvećeg udela uglja kao primarnog energenta za proizvodnju električne energije, što bi značajno uticalo na poslovanje ovog preduzeća.

Bojan Đordan iz Elektroprivrede Crne Gore (EPCG) je naglasio da u Crnoj Gori već tri godine postoji definisan nacionalni mehanizam naplate emisije CO2, koji tek 2022. postaje suštinski učinkovit, jer od ovog termina novac prikupljen naplatom cena CO2 počinje da se ulaže u projekte zelene energije (projekat „Solari 3000+ i 500+“), što daje puni smisao usvojenom mehanizmu.

Tradicionalno međunarodno Savetovanje pod nazivom „Energetika 2023-Energetska nezavisnot regiona u svetlu globalnih poremećaja – Nova realnost“ okupilo je više od 300 učesnika, kako domaćih tako i međunarodnih stručnjaka, od 12. do 15. septembra na Zlatiboru.

Savetovanje je organizovano kroz četiri panela sa aktuelnim temama i prezentacijom više od 80 naučnih i stručnih radova.

Proizvođači robe koji u svojoj proizvodnji ispuštaju ugljen-dioksid suočiće se sa obavezom da plaćaju porez na zagađenje po toni CO2 koja je „ugrađena” u njihovu robu, odnosno koju ispuste u atmosferu tokom proizvodnje konkretne robe.

Srbiju i njene izvoznike u EU pogodiće porez na ugljenik jer će im roba direktno poskupeti i postati manje konkurentna na evropskom tržištu, pisala je ranije Nova ekonomija.

Proizvođači robe u Srbiji, ali u drugim zemljama van EU, a koji izvoze u EU, i  koji u svojoj proizvodnji ispuštaju ugljen-dioksid suočiće se sa obavezom da plaćaju porez na zagađenje po toni CO2 koja je „ugrađena” u njihovu robu, odnosno koju ispuste u atmosferu tokom proizvodnje konkretne robe.

Evropska unija je ubedljivo najveći trgovinski partner i izvozna destinacija za Srbiju (dve trećine izvoza srpske robe beleži se u EU, a ako dobrima dodamo i usluge, udeo se penje na 86%).

Sirovine kao što su gvožđe i čelik, plastika, đubriva i drugi hemijski proizvodi čine značajan deo izvoza zemlje.

Metalni proizvodi čine oko 13% ukupnog robnog izvoza Srbije, plastika skoro 10%, a mineralni proizvodi oko 7%.

Hoće li ugljen-dioksid ugušiti srpske izvoznike

Preuzimanje delova teksta je dozvoljeno, ali uz obavezno navođenje izvora i uz postavljanje linka ka izvornom tekstu na novaekonomija.rs

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Pre slanja komentara, molimo vas da se upoznate sa pravilima komentarisanja i pravilima korišćenja sajta.

Sajt je zaštićen pomocu reCaptcha i Google. Google Politika Privatnosti i Google Uslovi Korišćenja su primenjeni.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.