Srbija

23.08.2024. 12:04

Autor: Nova Ekonomija

Mršavo polugođe za domaće startapove, ceo region privukao samo 11 miliona evra

Foto: Pixabay

Srbija

23.08.2024. 12:04

Prva polovina 2024. godine bila je mršava za startape na Zapadnom Balkanu, dok je susedni region Centralne i Istočne Evrope (CIE) zabeležio rast finansiranja, sa investicijama koje su dostigle više od 1,15 milijardi evra.

Prema podacima evropskih startap ekosistema, koje je analizirao The Recrusive, Zapadni Balkan i dalje predstavlja tržište u ranoj fazi razvoja, sa znatno manje kapitala uloženog u inovativna brzorastuća preduzeća, u poređenju sa njihovim CIE kolegama i sićušnih 11,2 miliona evra uloženih u čitavom regionu.

Dok su Rumunija, Mađarska, Bugarska i Slovačka ostale aktivne (doduše, sa manjim rundama finansiranja), Zapadni Balkan zaostaje.

Status tržišta u ranoj fazi razvoja i ograničene investicije u ovom regionu predstavlja značajan faktor koji doprinosi izazovima sa kojima se suočavaju startapi na Zapadnom Balkanu, ali i Srbiji.

Međutim, dobar znak napretka dolazi iz činjenice da postoje runde finansiranja za startapove kao što su Native Teams (6,3 miliona evra) koji su već prisutni u 13 zemalja, Ahlanapp (2,8 miliona evra) i Collabwriting (1,4 miliona evra), koji su značajno investirali u regionu.

Međutim, da bi Srbija i Zapadni Balkan zaista napredovali, potrebno je uložiti zajednički napor u privlačenje više kapitala, negovanje talenata i stvaranje povoljnijeg okruženja za rast čitavog ekosistema. To će zahtevati saradnju između državnih institucija, investitora i startap zajednice, kako bi se prevazišli izazovi koji su do sada ometali napredak regiona.

Centralna i Istočna Evropa

Centralna i Istočna Evropa beleže značajan rast u svojim startap ekosistemima uprkos brojnim izazovima u prethodnih par godina, kao što su pandemija, rastuće geopolitičke tenzije i ekonomska nestabilnost. Zemlje poput Češke istakle su se kao lideri u regionu, privlačeći značajne investicije i u visini od 445,3 miliona evra.

Poljska (161,3 miliona evra) i Grčka (169,6 miliona evra) takođe beleže dobre rezultate, sa diversifikovanim investicijama u manje runde finansiranja.

Iako ove zemlje ne dosežu obim finansiranja kao Češka, one su pokazale sposobnost privlačenja stabilnih investicija, dodatno podstičući rast njihovih tehnoloških ekosistema.

Posebno se ističu Verne iz Hrvatske i Rohlink iz Češke, što ilustruje koliko državni podsticaji mogu značajno uticati na ukupno finansiranje jedne zemlje.

Na osnovu analize preko 200 transakcija u prvoj polovini 2024. godine startapovi sa veštačkom inteligencijom predstavljaju značajan deo ekosistema, jer svako treće preduzeće ili razvijaja AI tehnologije ili nude usluge povezane sa veštačkom inteligencijom.

Kada se ispita ukrštanje AI i HealthTech-a (zdravstvenih tehnoloških inovacija), dobija se podatak da svaki četvrt AI startap radi u okviru HealthTech vertikale, odražavajući rastuću usklađenost između zahteva industrije i tehnoloških inovacija.

 

 

Preuzimanje delova teksta je dozvoljeno, ali uz obavezno navođenje izvora i uz postavljanje linka ka izvornom tekstu na novaekonomija.rs

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Pre slanja komentara, molimo vas da se upoznate sa pravilima komentarisanja i pravilima korišćenja sajta.

Sajt je zaštićen pomocu reCaptcha i Google. Google Politika Privatnosti i Google Uslovi Korišćenja su primenjeni.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.