Prva sednica Narodne skupštine Srbije u ovoj godini trebalo je da se održi danas, a na dnevnom redu našlo se i nekoliko ekonomskih pitanja. Međutim, sednica nije održana po regularnim uslovima. Zakoni nisu izglasani, a u zgradi skupštine praktično je vanredno stanje – poslanici su upalili baklje, izbila je tuča, a predsednica Skupštine Ana Brnabić tvrdi da je pojedinim poslanicama pozlilo.
Na dnevnom redu sednice Skupštine koja je počela danas u 10 časova, našlo se više od 60 tačaka. Nijedna od njih nije usvojena.
Prva na redu bila je Predlog zakona o izmenama i dopunama Zakona o visokom obrazovanju, koji predviđa umanjenje školarine koju plaćaju samofinansirajući studenti za 50 odsto. Izmenama se budžet za visoko obrazovanje povećava za 20 odsto, odnosno za 12 milijardi dinara. To je ujedno četvrti zahtev studenata koji su od kraja novembra u blokadi.
Dalje, među tačkama dnevnog reda našao se Predlog zakona o Centralnoj evidenciji stvarnih vlasnika, kojim se uređuje uspostavljanje, sadržina, osnovi evidentiranja i način vođenja Centralne evidencije stvarnih vlasnika firmi registrovanih u Srbiji.
Među zakonima koji su se našli u dnevnom redu, ali se o njima nije raspravljalo su još i Predlog zakona o izmeni i dopunama Zakona o porezu na dohodak građana; o poštanskim uslugama; izvozu i uvozu robe dvostruke namene; o dopuni Zakona o poljoprivredi i ruralnom razvoju; o izmeni Zakona o pravu na besplatne akcije i novčanu naknadu koju građani ostvaruju u postupku privatizacije…
Trebalo je da poslnici, makar je tako bilo planirano, raspravljaju i glasaju i o Zakonu o privrednim društvima; o privatizaciji; platama zaposlenih u javnom sektoru, ekonomskom partnerstvu sa Ujedinjenim Arapskim Emiratima…
Na dnevnom redu i jeftini krediti
Predlog zakona koji je, dok su poslanici opozicije zviždali, pokušao da objasni ministar finansija Siniša Mali, dobro je poznat zakon o utvrđivanju garantne šeme i subvencionisanju dela kamate – poznat i kao “jeftini krediti za mlade”.
Ovaj zakon odnosi se na subvencije koje država planira da odobrava mladima prilikom kupovine prve kuće ili stana. Prema ovom zakonu, maksimalni iznos kredita biće 100.000 evra, a učešće će iznositi jedan odsto. Ovo zakonsko rešenje predviđa da kamata do šeste godine otplate iznosi 3,5 odsto – država bi subvencionisala dva, a korisnik plaćao 1,5 odsto kamate. Nakon šeste godine kamatna stopa je varijabilna – tromesečni ili šestomesečni Euribor plus dva odsto.
Bez glasanja i o drugim bankarskim zakonima
Nije se glasalo ni o još nekoliko bankarskih zakona – o bankama; zaštiti korisnika finansijskih usluga; deviznom poslovanju i Narodnoj banci Srbije.
Najpoznatiji od njih je Zakon o zaštiti korisnika finansijskih usluga, koji za cilj ima ograničavanje kamatnih stopa na skoro sve vrste kredita – stambene, potrošačke i gotovinske, ali i kreditne kartice i dozvoljeno i nedozvoljeno prekoračenje.
Zakoni o zaduživanju
Na dnevnom redu trebalo je da se nađe i nekoliko zakona kojima bi se Srbija zadužila. Prvi se odnosi na zaduživanje kod Banke Inteze, u iznosu od 20 milijardi dinara (170 miliona evra) za potrebe finansiranja projekta puta Ruma-Šabac-Loznica, iako su obe deonice, od Rume do Šapca i od Šapca do Loznice, već otvorene. Drugi predlog odnosi se na zaduživanje kod UniKredit banke u iznosu od osam milijardi dinara – za isti projekat.
Dalje, nije se glasalo ni o potvrđivanju ugovora EPS Zeleno finansiranje A, između Srbije i Evropske investicione banke, niti o potvrđivanju Ugovora o zajmu 105 miliona evra od Evropske banke za obnovu i razvoj, za projekat solarno-termalne elektrane u Novom Sadu.
Poslanici nisu glasali ni o još šest zakona o različitim zajmovima.
Garancije za “Srbijagas” i EPS
Na dnevnom redu sednice trebalo je da se nađe i nekoliko zakona o davanju garancije za preduzeće Srbijagas. Konkretno, trebalo je da se glasa o davanju garancije za kredite kojima se finansira razvoj distributivne mreže, rehabilitacija gasovodnog sistem, jačanje transportnih i skladišnih kapaciteta gasovoda, izgradnja gasovoda Leskovac-Vranje…
Nije se glasalo ni o davnju garancije u korist Nemačke razvojne banke KfW po zaduženju Elektroprivrede Srbije za projekat obnovljivih izvora energije Kostolac – Vetropark, u iznosu do 30 miliona evra.
Takođe, nije izglasan ni Predlog zakona o potvrđivanju Ugovora o garanciji između Evropskog društva za finansiranje železničkih voznih sredstava (Eurofima) i Srbije.
Zakon o EXPO povučen sa dnevnog reda
Odbor za finansije, republički budžet i kontrolu trošenja javnih sredstava Skupštine Srbije usvojio je dan pred sednicu predlog predsednika tog odbora Veroljuba Arsića da se sa dnevnog reda sednice povuče razmatranje Predloga zakona o izmenama i dopunama Zakona o posebnim postupcima radi realizacije međunarodne specijalizovane izložbe „EXPO 2027“.
Predlog tog zakona nije na dnevnom redu sednice Skupštine, ali nije povučen iz skupštinske procedure, što znači da će se o njemu raspravljati i glasati na nekom od narednih zasedanja.
Zašto nijedan zakon nije izglasan?
Na prvom ovogodišnjem zasedanju Skupštine Srbije došlo je do niza incidenata – bakljade, bačenih dimnih bombi, tuče…
Prema rečima predsednice Skupštine Ane Brnabić, dve poslanice SNS su povređene, a jednoj trudnici je pozlilo.
Studentima na državnim fakultetima biće smanjena školarina za polovinu, usvojila Vlada Srbije