Vesti iz zemlje

19.07.2013. 09:53

Novosti

Autor: Nova Ekonomija

Na SMS poruke godišnje trošimo 30 milijardi dinara

Građani Srbije štede na razgovorima fiksnim telefonom, ali su kod korišćenja mobilnih široke ruke, pišu Novosti.
Fiksni telefon sve više zamenjujemo mobilnim. Podaci Republičke agencije za elektronske komunikacije RATEL pokazuju da smo lane putem mobilnih telefona razgovarali čak 11,72 milijarde minuta, što je porast za 15 odsto u odnosu na godinu pre.
Na telefoniranje putem fiksnih telefona, pak, u istom periodu utrošili smo oko 7,2 milijarde minuta u domaćem i još 800 miliona minuta u međunarodnom saobraćaju. 
I dok prosečan razgovor preko fiksnog telefona traje samo tri minuta, a prosečan račun pada na 942 dinara, od čega dobar deo odlazi na pretplatu, ne žalimo para za korišćenje mobilnog telefona. 
U Srbiji zvanično postoji 9.137.890 korisnika mobilnih telefona. Samo za godinu dana žitelji Srbije su poslali ukupno 10,16 milijardi SMS poruka, što znači da smo na ovaj vid komunikacija utrošili minimum 30 milijardi dinara, računajući da jedan SMS košta tri dinara. Na ovo treba dodati još 27,51 milion poslatih multimedijalnih poruka, koje koštaju tri do četiri puta više od običnih SMS. 
Kada se podaci RATEL „uproseče“, proizlazi da je lane svaki korisnik mobilnog telefona u Srbiji poslao 1.111 SMS poruka, dok broj MMS poruka po stanovniku iznosi svega tri. 
Kada je reč o razgovorima, za godinu dana svaki korisnik u proseku je razgovarao 1.282 minuta preko mobilnog telefona, odnosno svakoga dana po tri i po minuta. 
„Prihodi od usluga mobilne mreže su u 2012. godini dostigli nivo od 96 milijardi dinara, odnosno 850 miliona evra“ – ističe se u izveštaju RATEL. 
„Izraženi u dinarima, prihodi su veći za oko 11 odsto, dok su, posmatrano u evrima, prihodi zabeležili neznatan rast zbog porasta kursa dinara.“ 
S druge strane, prihod ostvaren u fiksnoj telefoniji u Srbiji ne dostiže ni polovinu onih ostvarenih u mobilnoj mreži. 
„Prihod od pružanja fiksnih telefonskih usluga svih operatera u Srbiji u 2012. godini iznosi 34,1 milijardu dinara“ – pokazuje izveštaj RATEL. 
“ Na to treba dodati i prihod od međunarodnog saobraćaja, koji iznosi 6,3 milijarde. U zbiru je to 3,4 milijarde dinara manje nego godinu dana pre.“

Preuzimanje delova teksta je dozvoljeno, ali uz obavezno navođenje izvora i uz postavljanje linka ka izvornom tekstu na novaekonomija.rs

Komentar(1)

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Pre slanja komentara, molimo vas da se upoznate sa pravilima komentarisanja i pravilima korišćenja sajta.

Sajt je zaštićen pomocu reCaptcha i Google. Google Politika Privatnosti i Google Uslovi Korišćenja su primenjeni.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.